Praktické využití značkování při pátrání v matrice 2

Jak vyhledávat informace, značky pro osoby a manželství, vytváření skupin.
Falt
Příspěvky: 344
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Praktické využití značkování při pátrání v matrice 2

Příspěvekod Falt » 18 led 2016 07:25

Dnes je na pořadu ukázka, kdy využijeme kombinovaného hledání (možnosti hledat ve výsledcích hledání).
Známým způsobem pomocí karty Chybějící prameny vytvoříme seznam osob, které nemají žádnou citaci pramene k manželství.

Hledat_pramen2.png
Zajímáme se o chybějící citaci pramene k manželství
Hledat_pramen2.png (21.04 KiB) Zobrazeno 5221 x

Nyní se pustíme do kombinovaného hledání. Přejdeme na kartu Chybějící informace a zaškrtneme volbu Místo sňatku. A dole si vybereme volbu Hledat pouze ve výsledku hledání.

Hledat_info.png
Hledáme chybějící údaj Místo sňatku
Hledat_info.png (19.77 KiB) Zobrazeno 5221 x

Za odměnu získáme zúžený výsledek, ve kterém budou osoby bez citace pramene k manželství a zároveň jim bude chybět údaj o místu svatby. Tento seznam osob si můžeme naráz označit společnou značkou, např. 8 a hned si ji mnemotechnicky pojmenovat, abychom později věděli, co tento výběr obsahuje.

Výrazně odlišný postup použijeme při výběru osob s chybějící citací k úmrtí, chceme-li vybrat osoby, které zemřely v určitém časovém období a v konkrétní obci. Známým způsobem si pomocí karty Chybějící prameny vyberu všechny osoby bez citace pramene k úmrtí. Vybrané osoby označíme značkou, např. 7. V dalším kroku si otevřu okno Hledat na kartě Podrobné hledání. Zadáme si osoby se značkou 7 a zadáme rozmezí let, ve kterém chceme dohledávat údaje v matrikách. Nakonec zadáme obec - použijeme operátor Obsahuje. Pozor, druhá i třetí podmínka musí být zadány s logickým operátorem "A" nikoliv "Nebo". Konečný výsledek můžeme označit společnou značkou a nic nám nebrání v tom použít znovu značku 7.

HLEDAT_PODMINKY.png
Nastavení podmínek pro dohledání místa a rozmezí let
HLEDAT_PODMINKY.png (14.68 KiB) Zobrazeno 5221 x

Funkce Hledat v Legacy nabízí velmi široké možnosti využití, které stojí za vyzkoušení. Naše fórum je Vám k dispozici nejen pro Vaše dotazy v případě nejasností, ale i pro další praktické příklady z Vaší praxe.
;)

747
Příspěvky: 36
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Praktické využití značkování při pátrání v matrice 2

Příspěvekod 747 » 20 led 2016 07:35

Tyto praktické ukázky se mi líbí. Jak by v praxi vypadalo využití logického operátoru NEBO ve formulaci podmínek? Děkuji.
:?:

Falt
Příspěvky: 344
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické využití značkování při pátrání v matrice 2

Příspěvekod Falt » 20 led 2016 11:07

Využití logického operátoru NEBO ve formulaci podmínek při hledání v matrikách si ukažme na předchozím příkladu, kdy jsme hledali osoby s chybějící citací pramene k úmrtí. Známým způsobem si pomocí karty Chybějící prameny vybereme všechny osoby bez citace pramene k úmrtí. Ve výsledku hledání si zadáme místa úmrtí:

Hledat_nebo.png
Použití logického operátoru NEBO
Hledat_nebo.png (13.51 KiB) Zobrazeno 5204 x

Tím se nám výsledek zúží na zadaná tři místa úmrtí.

Pokud bychom potřebovali naráz dohledávat více míst než 3, pak musíme postup modifikovat. Nejprve si osoby s chybějící citací pramene k úmrtí označíme značkou, třeba 7 a popíšeme si značku pro paměť. Ve druhém kroku využijeme sice kartu Podrobné hledání, ale jako první podmínku si musíme zadat osoby označené značkou 7. Tím jsme spotřebovali jednu podmínku. Druhá podmínka musí mít logický operátor A (protože je z jiného soudku), zatímco třetí podmínka bude mít logický operátor NEBO.

Hledat_nebo2.png
Modifikovaný postup kombinovaného hledání
Hledat_nebo2.png (15.93 KiB) Zobrazeno 5204 x

Při prvním hledání se vytvoří seznam osob, které nesou značku 7 a splňují požadavek na zadaná místa úmrtí. Druhé a další hledání se bude lišit v tom, že výsledek připojíme k předchozím výsledkům kombinovaného hledání.

Vypadá to složitě, ale není to složité, pouze musíme dodržovat logická pravidla (viz nápověda). Moje zkušenost při dohledávání míst je, že se vyplatí použít modifikovaný postup s tím, že nejprve zadám jediné místo, a to sídlo okresu. A pak už mohu pokračovat zužováním výsledku hledání. Proč? Nepřipletou se tam místa z jiného okresu se stejným jménem.
:idea:


Zpět na “Hledání, značky a skupiny”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů