Jak do Legacy zapsat nemanželské dítě

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Jak do Legacy zapsat nemanželské dítě

Příspěvekod michal » 31 pro 2018 11:31

Obrátil se na mě uživatel s dotazem, že se mu nedaří zapsat do databáze nemanželské dítě. Popíšu zde tedy postup, jak to dělám já. Podotýkám, že následný postup je pouze jedna z možných variant. Určitě je možností více tak, jak je to v Legacy se vším. :)

Jako první variantu uvedu tento případ.
Předpokládejme, že máme Marianu Chytilovou, narozenou 14.1.1825 v Jesenci. Této Marianě Chytilové se dne 28.3.1845 v Jesenci narodil nemanželský syn Jan Chytil. Mariana Chytilová se dne 17.1.1847 vdala a vzala si Josefa Rosu. S ním měla dítě, v tomto případě již manželské – dne 20.1.1848 se jim narodila dcera Kateřina.

Do Legacy tedy zapíšu všechny osoby v pořadí, v jakém jsem popsal výše uvedený postup bádání:

a) Vložím Marianu Chytilovou, narozenou 14.1.1825 v Jesenci (Přidat nepřipojenou ženu)

b) Vložím Jana syna Mariany Chytilové, narozeného 28.3.1845 v Jesenci (Přidat syna k Marianě Chytilové).

nema01.png
nema01.png (111.61 KiB) Zobrazeno 10508 x

c) Výsledkem je Jan Chytil připojený pouze k Marianě Chytilové, tedy bez otce.

nema02.png
nema02.png (89.66 KiB) Zobrazeno 10508 x

d) Mariana Chytilová si vzala Josefa Rosu (Přidat manžela, a pozor, v tomto okně odškrtnout Přidat tuto osobu do právě zobrazeného manželství).

nema03.png
nema03.png (115.71 KiB) Zobrazeno 10508 x

e) Výsledkem je manželství Josefa Rosy a Mariany Chytilové, a Jan Chytil jako nemanželský syn Mariany Chytilové.

nema04.png
nema04.png (103.44 KiB) Zobrazeno 10508 x

Mariana Chytilová má zaznamenány vztahy se dvěma partnery – s neznámým a s Josefem Rosou.

nema05.png
nema05.png (125.4 KiB) Zobrazeno 10508 x

f) Vložím Kateřinu Rosovou narozenou 20.1.1848 (Přidat dceru k Marianě Chytilové)

nema06.png
nema06.png (127.37 KiB) Zobrazeno 10508 x

g) Výsledek je tento (Příbuzenské vztahy jsou nastaveny s Janem Chytilem jako výchozí osobou).

nema07.png
nema07.png (126.54 KiB) Zobrazeno 10508 x

Při pohledu od Jana Chytila, nemanželského dítěte Mariany Chytilové to vypadá takto:

nema08.png
nema08.png (89.36 KiB) Zobrazeno 10508 x

Pro zobrazení nevlastních dětí u manželského páru je nutné mít toto zobrazení aktivní:

nema09.png
nema09.png (141.11 KiB) Zobrazeno 10508 x


Jako druhou variantu uvedu jiné pořadí bádání.

Předpokládejme, že máme Marianu Chytilovou, narozenou 14.1.1825 v Jesenci. Tato Mariana Chytilová se dne 17.1.1847 vdala a vzala si Josefa Rosu. Měla s ním dítě – dne 20.1.1848 se jim narodila dcera Kateřina. Dalším bádáním jsem zjistil, že ještě před sňatkem s Josefem Rosou se Marianě Chytilové dne 28.3.1845 v Jesenci narodil nemanželský syn Jan Chytil.

Opět tedy do Legacy zapíšu všechny osoby v pořadí, v jakém jsem popsal výše uvedený postup bádání.

a) Nebudu opakovat jednotlivé kroky zápisu rodiny Rosových – Josefa Rosy, jeho manželky Mariany Chytilové a jejich dcery Kateřiny Chytilové. Postup je jasný, výsledek je tento:

nema11.png
nema11.png (121.37 KiB) Zobrazeno 10508 x

b) V tomto okamžiku potřebuji k Marianě Chytilové zapsat jejího nemanželského syna. Nemohu použít volbu Kliknutím přidáte dítě v sekci Děti, protože se zapisované dítě připojí k manželskému páru Josef Rosa a Mariana Chytilová. Nemohu ani při aktivní Marianě Chytilové použít z menu Přidat syna, ani při aktivní Marianě Chytilové pravým klikem zvolit Přidat syna, protože se mi opět ve všech případech dítě připojí k celému manželskému páru.
Musím to obejít a nejprve zapsat nemanželské dítě Jan Chytil jako novou nepřipojenou osobu a potom v sekci Rodiče Kliknutím přidat matku Marianu Chytilovou jako existující osobu.

nema12.png
nema12.png (115.22 KiB) Zobrazeno 10508 x

Výsledek je tento:

nema13.png
nema13.png (102.23 KiB) Zobrazeno 10508 x

Při pohledu z manželského páru je výsledek totožný jako v předchozím případě - Mariana Chytilová má zaznamenány vztahy se dvěma partnery – s neznámým a s Josefem Rosou.

nema07.png
nema07.png (126.54 KiB) Zobrazeno 10508 x


Jak v databázi nalézt nemanželské děti

Pro následné snazší vyhledání nemanželských dětí v databázi lze využít jejich označení pomocí Stavu dítěte, Vztahu k otci nebo Vztahu k matce. Tyto seznamy obsahují několik přednastavených zápisů (Zobrazit>Základní seznamy>Vztah dítě-rodič nebo Zobrazit>Základní seznamy>Stav dítěte). Do těchto seznamů lze vložit svůj vlastní záznam, tedy např. do seznamu Vztah dítě-rodič přidám záznam „Nemanželské dítě“.

nema21.png
nema21.png (155.96 KiB) Zobrazeno 10508 x

A Jana Chytila pak označím tímto záznamem:

nema22.png
nema22.png (141.96 KiB) Zobrazeno 10508 x

Při definici hledání nemanželských osob v databázi pak využiji tento zápis:

nema23.png
nema23.png (111.1 KiB) Zobrazeno 10508 x

Jedna důležitá věc: zápisy v polích Stav dítěte nebo Vztah k matce u nemanželského dítěte je nutno zapsat ručně, automaticky se tam nedoplní.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak do Legacy zapsat nemanželské dítě

Příspěvekod Falt » 01 led 2019 14:18

Nemanželské děti jsou sice pravidlem při našem bádání a lze jen blahopřát každému, kdo na ně nenarazil, ale průšvih je, že se k nim staví Legacy trochu odtažitě. V základním souboru pro testování – Sample.fdb se v Seznamu vztahů dítě-rodič a Seznam stavů dítěte nemanželské děti vůbec neobjevují !!

Ani při prohlídce výukových videí, nebo Tutoriálů v Nápovědě jsem na toto téma nenarazil. Nepochodil jsem, ani když jsem se obrátil na podporu Legacy (opakovaně, protože první odpověď byla k nepotřebě) ve druhé půlce prosince 2018. Vůbec nic použitelného jsem se nedozvěděl. Ještě mne napadá pár možností, které zkusím, ale v tuto chvíli jsme s nemanželskými dětmi v Legacy pionýry, kteří objevují nová území.

Příspěvek je perfektní v popisu dvou variant, jak nemanželské dítě zapsat.
Zapeklitější je to se stavy dítěte, se vztahem dítěte a rodičů a správným zobrazením rodičů na kartě Rodina. V praxi se budou vyskytovat případy, kdy bude matka nevlastní (bude macechou, protože skutečná matka zemřela), nebo dítě bude adoptováno, nebo mu bude ustanoven poručník atp. Okolo toho nás čeká ještě mnoho testování.

Protože považuji zobrazení stavu manželství a stavu dítěte na kartě Rodina za velice užitečnou vlastnost Legacy, dovolil jsem si sepsat příspěvek http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=663.
:?:

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak do Legacy zapsat nemanželské dítě

Příspěvekod michal » 01 led 2019 16:18

Program Legacy má tolik možností využití, že uživatel má v mnoha ohledech naprosto volné pole působnosti.
Ano, k označení dětí a vazeb mezi rodiči a dětmi existují nástroje Seznam stavů dětí a Seznam vztahů rodič-dítě. Výchozí instalace v obou těchto seznamech obsahuje několik výrazů. Avšak není to dogma, uživatel si do těchto seznamů může sám doplnit co chce a seznamy používat jak chce, chce-li je tedy vůbec používat.
Ve svém příspěvku jsem uvedl pouze příklad, jak to dělám já. Když jsem si teď provedl statistiku své databáze, tak z celkového počtu 7473 dětí (počet záznamů v tabulce tblCR) mám Stav dítěte evidován u 204 dětí (186 dvojčat, 3 trojčata a 16 mrtvě narozených), Vztah dítěte k matce u 116 dětí (1 adoptované a 115 nemanželských dětí) a Vztah dítěte k otci u 1 dítěte (1 adoptované). Tento systém mi vyhovuje a nemám potřebu jej nějak více rozšiřovat. Neznamená to ale, že jiný uživatel nemůže popis evidence dětí v seznamech stavů dítěte a vztahů k rodiči ještě více rozpracovat a používat jej mnohem šířeji.


Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů