Slučování pramenů

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
747
Příspěvky: 37
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Slučování pramenů

Příspěvekod 747 » 10 úno 2020 08:34

Rád bych sloučil dva prameny – viz obrázek:

Family-Search.png
dva prameny ke sloučení s nestejným číslem šablony
Family-Search.png (20.74 KiB) Zobrazeno 1422 x

Ale když se o to pokusím, objeví se tato chybová hláška:

Zprava.png
chybové hlášení
Zprava.png (6.79 KiB) Zobrazeno 1422 x

V nápovědě jsem poučení nenalezl. Vypadá to, že hraje roli Číslo šablony. To se zobrazí při pokusu o sloučení jako nabídka. Netuším, kde se dá nastavit Číslo šablony. Zřejmě musím změnit pramen s číslem šablony 1381 změnit na Základní. Kde se to provádí? Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 639
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Slučování pramenů

Příspěvekod michal » 10 úno 2020 13:21

Prameny lze v Legacy ukládat dvěma různými způsoby. Buď tzv. základním stylem, kdy všechny údaje, které se týkají pramene, vyplňujete vy sám, ručně, a zapisujete tedy údaje v obsahu a formě tak, jak si to vy chcete zapsat. Mimo to existuje ještě druhý způsob evidence pramenů, a to tzv. styl SourceWriter (tento výraz se nám nechtělo oficiálně překládat do češtiny, taky proto, že jej mají programátoři chráněn). To je nástroj, který obsahuje několik desítek předvyplněných šablon, a vy zadáváte pouze určité údaje a nástroj SourceWriter tyto vaše údaje podle šablony, kterou zvolíte, do databáze zapíše podle určitých standardů používaných v genealogii v USA. Největší potíž při používání nástroje SourceWriter je v tom, že naprostá většina zapisovaných údajů je doprovozena angličtinou a nelze zajistit jejich překlad do češtiny. Do češtiny nelze ani přeložit obrazovky uživatelského rozhraní tohoto nástroje. A konečně nejzásadnější problém: v SourceWriteru chybí šablony pramenů, na které jsme zvyklí v našem prostředí (tj. např. matrika, urbář, pozemková kniha, rodný list, apod.)
V nastavení Legacy máte volbu, zda chcete pracovat s prameny v základním stylu nebo používat styl SourceWriter. Můžete samozřejmě prameny ukládat jednou tak a podruhé tak. Ale máte-li jeden totožný pramen uložený jednou základníkm stylem a podruhé SourceWriterem, tak tyto dva zápisy nelze sloučit do jednoho, protože oba jsou fyzicky jinak v databázi uloženy (některé údaje ze SourceWriteru se ukládají do speciálních polí).
Ve starších verzích Legacy existovala možnost převodu pramene založeného SourceWriterem na základní styl pramene. V Legacy 9 ale tuto možnost nevidím, takže zřejmě jsem v tomto ohledu ustrnul kdesi v úrovni Legacy 8.
Ve vašem případě tedy lze využít např. nástroj Rozšířené prameny (Rozšíření připojení citací pramenů), kdy si v seznamu pramenů si označíte všechny připojené osoby k prameni, který chcete sloučit, třeba značkou 1, a poté k těmto osobám nástrojem Rozšířené prameny připojíte pramen, který chcete nadále používat. A následně ten první pramen odstraníte. Použití nástroje Rozšířené prameny je popsáno v nápovědě.

747
Příspěvky: 37
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Slučování pramenů

Příspěvekod 747 » 10 úno 2020 14:43

V každém případě Vám děkuji za srozumitelné vysvětlení. Je škoda, že už to nelze převést, skutečně jeden pramen je ve stylu Source Writer. Naštěstí je u něj odvolávka jen na jednu jedinou osobu, tak provedu potřebné úpravy ručně.


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů