Příjmení osoby - zobrazení

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
j-prause
Příspěvky: 12
Registrován: 15 pro 2017 10:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod j-prause » 23 led 2020 15:54

Připojuji ještě pár poznámek. Pro názornost zůstanu u úvodního příkladu:
0 @xxxx@ INDI
1 NAME Olga /Bobková/
2 TYPE birth
2 GIVN Olga
2 SURN Bobek
...
Legacy při importu gedcomu nastavuje příjmení pro zobrazení osoby dvěma způsoby.
Jeden je ten, že příjmení vezme ze subtagu SURN, t.zn. že zobrazí osobu jménem Olga Bobek.
Pokud v importovaném gedcomu SURN není přítomen, nastane druhý způsob - zobrazí osobu jménem Olga Bobková. Při následném exportu dosadí subtag
2 SURN Bobková
Takže jeden úkon - pojmenování osoby, ale dva různé výsledky.

U ženských osob uvádím vždy v subtagu SURN příslušné mužské příjmení. Usnadňuje to vyhledávání v seznamu osob s ohledem na přechylování ženských příjmení v češtině. (Ve specifikaci GEDCOM nikde nestojí psáno, že příjmení v tagu 'NAME Jméno /Příjmení/' musí být shodné s příjmením v subtagu 'SURN Příjmení'.) Mějme např. dvě mužská příjmení Bouše a Bouša. Manželky a matky obou mají vyvdané příjmení Boušová. Hledám-li v seznamu Boušovou jako manželku nebo matku Boušeho, zadám jako kritérium 'Bouše' a v seznamu nalezených mám Boušovou, která k němu patří, v druhém případě zadám 'Bouša'. Tak to funguje ve webtrees.

Mimochodem, tag _MARRNAME není stardardní tag GEDCOMu.

Ještě k výroku pana @michala
Ale nepochybně je to záměr programátorů, protože proč podporovat bezchybný únik uživatele z jejich programu do jiného...

Tady se bavíme naopak o importu do Legacy.

Děkuji oběma za diskusi.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod michal » 23 led 2020 19:47

Je dobře, že jste takto otestoval import dat z webtrees do Legacy. Já tu možnost nemám, protože program webtrees neznám, nainstalovaný jej nemám a přiznám se, ani se mi jej instalovat nechce.
Řekl bych, že odpověď na vaši úplně původní otázku je jasná. Ptal jste se
Po importu se osoba zobrazuje jako Olga Bobek.
Jak nastavit něco v Legacy, aby se zobrazila jako Olga Bobková?

Já jsem odpověděl
Legacy do pole příjmení importuje tag SURN, kteréhož obsah je "Bobek".

A v dalším příspěvku
Jiné nastavení v Legacy není možné.

A nyní píšete
U ženských osob uvádím vždy v subtagu SURN příslušné mužské příjmení.

Chcete-li tedy dostat data z webtrees do Legacy tak, aby v poli příjmení byl výraz "Bobková", musí být výraz "Bobková" obsažen v tagu SURN nebo musí tag SURN v souboru gedcom chybět.

Zajímavé je totiž vaše zjištění, že chybí-li v souboru gedcom tag SURN, Legacy si do pole příjmení načte obsah části tagu NAME v lomených uvozovkách. To jsem nevěděl, resp. jsem se prozatím nesetkal ze souborem gedcom, který by neobsahovat tag SURN. Ale tolik zkušeností s jinými genealogickými programy zase nemám.

Závěr tohoto vlákna bych viděl asi takto:
Legacy neobsahuje možnost, jak ovlivnit import příjmení jinak. Proč to tak je, nevím. Možná programátoři Legacy nepovažují program webtrees mezi těmi desítkami genealogických programů za natolik významný, aby se mu přizpůsobovali. Opravdu netuším. Svůj dotaz případně směřujte na oficiální oddělení podpory programu Legacy Family Tree. Parta nadšenců kolem tohoto fóra a webových stránek program Legacy pouze ve svém volném čase přeložila do češtiny a prostřednictvím tohoto fóra poskytuje drobné rady... :)

j-prause
Příspěvky: 12
Registrován: 15 pro 2017 10:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod j-prause » 23 led 2020 21:11

Pane michale, hovoříte správně. Skutečně jsme na můj původní dotaz dospěli k odpovědi, že takové nastavení není. Vedle toho jsem svým zkoušením zjistil jakým způsobem Legacy nastavuje příjmení osoby při importu gedcomu. Ten dvojí způsob považuji za chybu a už odpoledne jsem vyslal dotaz na adresu podpory Legacy. Zatím jsem dostal dvě odpovědi, které ve mně budí podezření, že odpovídající osoba není kompetentní. Budu v tom pokračovat, ale nic si od toho zatím neslibuji.
Srdečně zdravím.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod Falt » 24 led 2020 14:38

Pane j-prause, ve své předposlední odpovědi jste uvedl neuvěřitelný úkaz, cituji:
Legacy při importu gedcomu nastavuje příjmení pro zobrazení osoby dvěma způsoby.
Jeden je ten, že příjmení vezme ze subtagu SURN, t.zn. že zobrazí osobu jménem Olga Bobek.
Pokud v importovaném gedcomu SURN není přítomen, nastane druhý způsob - zobrazí osobu jménem Olga Bobková. Při následném exportu dosadí subtag 2 SURN Bobková
Takže jeden úkon - pojmenování osoby, ale dva různé výsledky.

Předně doporučuji si nevymýšlet nové termíny. SURN není subtag , nýbrž tag. Nicméně to podstatné je, že jste objevil druhý způsob, totiž že lze do Legacy importovat gedcom aniž by obsahoval tag SURN a přesto se Vám v Legacy objeví správné vyvdaní příjmení a ještě v tagu SURN :shock: . Dovolte mi, abych velmi pochyboval o tom, že se to někomu podařilo.
Navíc Vás poprosím o vysvětlení následující věty: "Při následném exportu dosadí subtag
2 SURN Bobková", protože ji vůbec nerozumím. Kdo že ho, prosím, dosadí? Legacy? Mohl byste, pro názornost, uvést výřez z gedcomu, kde se Vám to povedlo? Rád se Vám pak omluvím za svoje pochybnosti o tom, že je něco podobného možné a že nás jen nehoupete. :?:

j-prause
Příspěvky: 12
Registrován: 15 pro 2017 10:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod j-prause » 24 led 2020 16:30

Pane Faltejsku, zdravím Vás.
- termín 'subtag' použil pan michal v jedné své odpovědi (vizte výše), tak jsem mu odpovídal v tom duchu. Určitě tím myslel, že tag SURN je podřízený tagu NAME.

- to co jsem popsal si každý může vyzkoušet. Importoval jsem do Legacy dva gedcom soubory se stejným obsahem, z nichž ale ten druhý jsem zbavil všech řádků začínajících '2 SURN'. Tím jsem dostal dva rodokmeny. Pak se podívám na jednu osobu (třeba na obrazovce Rodina) a tam uvidím, že v prvním rodokmenu má osoba příjmení ze SURN a v druhém z NAME (neboť SURN na vstupu nemá). Popsaný jev můžete pozorovat jen tehdy, když se u té osoby liší Příjmení v NAME od Příjmení v SURN. (Nikde ve specifikaci GEDCOM nestojí psáno, že tato dvě musí být stejná.)

-
Při následném exportu dosadí subtag 2 SURN Bobková...

tím říkám (to Bobková je jen příklad, vychází z mého úvodního dotazu), že Legacy při exportu vytvoří ve výstupním gedcom souboru pro každou osobu
1 NAME Jméno /Příjmení/
2 GIVN Jméno
2 SURN Příjmení (stejné jako v NAME)

- nemám v úmyslu houpat.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod Falt » 24 led 2020 16:57

Jak jsem řekl, tak činím. Přiznávám, že jsem pochyboval neprávem. Vyzkoušel jaem a skutečně si Legacy dokáže poradit se situací, kdy je v Gedcomu pouze tag NAME a chybí tag SURN. Sám si převezme z hranatých závorek v tagu Name obsah a dosadí si jej správně do tagu SURN. Legacy je skutečně pašák mezi genealogickými programy a Vy jste nás nehoupal! :D

j-prause
Příspěvky: 12
Registrován: 15 pro 2017 10:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod j-prause » 24 led 2020 17:26

Legacy je skutečně pašák mezi genealogickými programy

S tímto výrokem nesouhlasím! Toto chování pokládám za nejednoznačné a proto chybné, dokonce škodlivé. Vy sám po mnohaletých zkušenostech znáte Legacy dokonale a o tomto jste nevěděl.
Vyhotovil jsem support ticket a odeslal vývojářům jako hlášení o chybě.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod michal » 25 led 2020 17:32

Ještě jednou se do diskuze připojím i já. Já bych s vaším takto striktním závěrem tak úplně nesouhlasil. Je sice pravda, že toto chování Legacy není popsáno v nápovědě, a ani zřejmě být nemůže, protože soubor gedcom by měl vždy obsahovat tag SURN (už píšu tag, původně jsem skutečně myslel jeho podřízenost tagu NAME :) ), tak proč v nápovědě popisovat něco, co by nemělo nastat. Na druhou stranu s touto eventualitou programátoři zřejmě počítali, když chybějící obsah tagu SURN nahrazují obsahem mezi lomítky.
A zrovna ve vašem případě je to pozitivní objev, protože by mohl pomoci k tomu, jak vaše data z webtrees dostat odpovídajícím způsobem do Legacy. Takže si myslím, že jste objevil docela solidní převodní můstek mezi určitým způsobem vedenými daty ve webtrees a Legacy. :)

midar
Příspěvky: 1
Registrován: 17 úno 2020 13:29
Bydliště: Hlučín

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod midar » 17 úno 2020 17:17

Dobrý den. Jsem nováček v Legacy a zkouším si převést data z Ancestry (asi 550 osob) do přes GED. Ancestry se už asi dále nebude vyvíjet a líbí se mi některé nové možnosti Legacy.
Stadardně je v exportu Ancestry
0 @CL5@ INDI
1 NAME Olga /Černá/
2 _MARNM Nováková


Načte se mi Olga Černá

Po úpravě v PSPad na
0 @CL5@ INDI
1 NAME Olga /Černá/
2 SURN Nováková


Načte se mi Olga Nováková

Je někde to příjmení "za svobodna" ? Nebo jak a kam ho dostat ?

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Příjmení osoby - zobrazení

Příspěvekod michal » 17 úno 2020 19:28

0 @CL5@ INDI
1 NAME Olga /Černá/
2 _MARNM Nováková


Podle tohoto zápisu by příjmení "za svobodna", jinak rodné příjmení, měl být ten výraz mezi lomítky, tedy Černá. Naimportuje-li se vám tato osoba do Legacy jako Olga Černá, pak by to mělo být v pořádku, protože podle genealogických standardů jsou osoby ženského pohlaví evidovány dle svých rodných příjmení.
Jiná věc je, chcete-li do Legacy naimportovat také vyvdané příjmení, což je v gedcomu z Ancestry ukryto pod tagem _MARNM, tedy výraz Nováková. Obávám se, že vyvdané příjmení na správné místo v Legacy importem gedcomu nedostanete, protože v Legacy je vyvdané příjmení součástí záznamu manželství nikoli záznamu osoby jako v Ancestry. Ale i v tomto případě existují různé možnosti. Máte-li v evidenci málo osob (tím málem myslím desítky osob), nejrychlejší bude ruční dopsání v Legacy. Máte-li více osob (stovky až tisíce), pak samozřejmě existuje i strojová možnost. Nejjednodušší by mohlo být pohrát si s gedcomem a pak využít toho, že jsou data z Legacy uložena v databázi typu Access. Nejste-li v těchto procesech zběhlý a máte-li vážný zájem o práci v Legacy, nikoli pouze zkoušení a testování, ozvěte se mi napřímo, vyřešit se to dá.


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů