Jak řeším přepisování dat z matrik

Jak zapisovat a evidovat data.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak řeším přepisování dat z matrik

Příspěvekod Falt » 05 kvě 2017 06:56

Co všechno zapsat do Legacy záleží na naší volbě. Nicméně je šikovné si dopřát možnost přepsat přesně vše, co v matrice vidíme a využitý rozsah je pak na nás (obecně platí „čím více tím lépe“ – v budoucnu se mohou podrobně přepisy velmi hodit).
Digitalizované matriky jsou buď zveřejněny na webových stránkách anebo nabízeny jako obrazové soubory ke stažení (SoA Zámrsk).
Transcript
Protože jsem začínal s matrikami ze SoA Zámrsk ocenil jsem prográmek Transcript - viz http://www.jacobboerema.nl/en/Freeware.htm. Je v češtině a zdarma. Dovede načíst stránku, ze které hodláme přepsat citaci pramene. Umožňuje zvětšit či zmenšit studovaný výřez stránky a ve spodní části si můžeme zapisovat přečtený text. Poměr mezi velikostí textu a plochy obrázku si nastavím podle potřeby. Zapsané mohu uložit anebo do Legacy kopírovat.
Transcript.gif
Využití Transcriptu
Transcript.gif (244.01 KiB) Zobrazeno 8128 x

Sticky Notes
Transcript se nehodí pro matriky na webových stránkách. Tady používám pěknou pomůcku od Microsoftu pro zapisování poznámek Sticky Notes. Je opět zdarma, mohu si nastavit rozměry poznámky tak, aby mi vyhovovala při přepisování dat a dokud poznámku nesmažu, bude stále k dispozici.
StickyNotes.gif
Zapisování do Sticky Notes
StickyNotes.gif (255.19 KiB) Zobrazeno 8128 x

:P

Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů