Jak v Legacy dopočítat datum

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak v Legacy dopočítat datum

Příspěvekod Falt » 06 črc 2020 12:23

Nápověda vysvětluje pod heslem Kalendář | Popis i heslo Datumová kalkulačka. Datumová kalkulačka vypočítá rozdíl mezi dvěma daty nebo počáteční či konečné datum, pokud k jednomu z nich znáte věk, a u dat uvede i den v týdnu.
Nejčastěji známe datum úmrtí (nebo svatby) a dosažený věk. Pak snadno dopočítáme datum narození. Jak? Otevřeme si obrazovku Informace o osobě (karta Rodina – kliknutí na vybranou osobu). Najedeme myší na pole Úmrtí s datem 12.10.1844 a klikneme na ikonu Kalendář. Otevře se obrazovka Kalendáře s automaticky doplněným datem úmrtí (byla tehdy sobota). Ve spodní části do polí Rozdíl vyplním údaj z matriky zesnulých, že zesnulá osoba dosáhla věku 62 let, 11 měsíců a 4 dní. Po volbě Vypočítat Legacy dopočítá datum narození 8.11.1781, což byl čtvrtek. Já jsem si zvykl, že vypočtené datum zkopíruji bez předložky Vyp a vložím je do pole Narození.

calc_date.png
postup dopočítání druhého data v Kalendáři
calc_date.png (24.89 KiB) Zobrazeno 6705 x

To byl ten šťastnější konec. Obvykle však zjistíme dosažený věk jenom v letech. Postup bude obdobný, ale výsledkem dopočítání bude pouhý rok. Takto dopočítaný rok je dobré zapsat s předložkou Vyp, která nám signalizuje, že jsme zatím neobjevili matriční záznam o narození této osoby, ale získali jsme alespoň odhad jejího věku z matriky oddaných anebo zesnulých. Existuje řada zastánců praxe zapisovat předložku Vyp vždy, jakmile nejde o údaj získaný přímo z důvěryhodného zdroje.

technická poznámka: Kdybych naopak začal od prázdného pole Narození a postupně doplnil datum úmrtí (manželství) a dosažený věk, mohu vložit výsledek přímo do prázdného pole tlačítkem Vybrat.

Existují i jiné scénáře, kdy budete znát den v týdnu a nevíte datum, takže je funkce Kalendář velmi užitečná. :D

novic
Příspěvky: 1
Registrován: 21 led 2020 09:49

Re: Jak v Legacy dopočítat datum

Příspěvekod novic » 06 črc 2020 13:57

Omlouvám se, ale jak mám postupovat, když jsem si zjistil věk manžela (manželky), ale pole pro datum svatby není k dispozici?
Děkuji za radu.
Standa

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v Legacy dopočítat datum

Příspěvekod Falt » 06 črc 2020 17:49

To je správná otázka. Fakticky je jen jediná odpověď. Pracovat s funkcí Kalendář jako s datumovou kalkulačkou. Mám-li údaj o věku v den svatby a potřebuji dopočítat datum narození, pak klidně zapíši datum svatby do pole Úmrtí a dopočítám datum narození. Pokud v poli Úmrtí vypůjčený údaj o datu svatby ještě zůstal, tak jej smažu.

Bohužel druhá cesta, totiž upravit si základní události u osoby třeba tak, že nahradím pole Křest polem pro datum svatby, nebude fungovat, protože zmíněná úprava se neprojeví na obrazovce Informace o osobě a nebude proto možné pole s datem svatby „zapojit do hry“ a přímo je využít pro dopočtení data narození.

christ.gif
individuální úprava základních událostí nebude fungovat
christ.gif (7.69 KiB) Zobrazeno 6695 x

;)


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů