Jak chytře zobrazit věk osoby

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod Falt » 29 kvě 2019 12:21

Věk osoby Legacy ukazuje na obrazovce Informace o osobě

infoosoby.jpg
zobrazení věku osoby na obrazovce Informace o osobě
infoosoby.jpg (145.56 KiB) Zobrazeno 12775 x
I
Nevýhodou je, že pro tuhle informaci je nutné odskočit do okna Informace o osobě. Příjemnější by bylo vidět tuhle informaci bezprostředně na kartě Rodina. To samozřejmě Legacy dokáže.

volbyrodina.jpg
Nastavitelná pole s údaji na kartě Rodina
volbyrodina.jpg (33.72 KiB) Zobrazeno 12775 x

Vlevo od údajů o osobě je 5 polí s volbou zobrazovaných dat. V příkladu to jsou pole Narození, Křest, Úmrtí, Pohřeb, OPo. Kliknutím pravým tlačítkem na některý z 5 názvů se otevře okno pro Nastavení polí dle výběru. V příkladu nahradím pole Obecná poznámka za Věk při úmrtí.

inforodina.jpg
Volba Věk při úmrtí
inforodina.jpg (96.18 KiB) Zobrazeno 12775 x

Od této změny bude Legacy zobrazovat Věk osoby přímo na kartě Rodina. A to jsme chtěli.

Nevýhodou je, že nabídka pro výběr představuje jen 5 polí. Takže je oříšek vybrat optimální kombinaci. To potkalo i mne. Nehodlal jsem obětovat pole Obecná poznámka, protože si tam zobrazuji čp. domu dotyčné osoby při narození. Ale tohle povídání by byl úplně jiný příspěvek. Zkrátka údaj o věku na kartě Rodina by pro mne byl přepych. Co s tím?

Naštěstí se nabízí skvělé řešení přes kartu Index. Na kartě Index lze velmi podobným postupem přidat zobrazení věku

vekindex.jpg
přidání pole Věk na kartu Index
vekindex.jpg (111.32 KiB) Zobrazeno 12775 x

Pokud máte uloženo nastavení sloupců na kartě Index, nezapomeňte přidaný sloupec s věkem podchytit v souboru s Vaším nastavením – viz viewtopic.php?f=44&t=304

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod 747 » 04 čer 2019 19:44

Zmínil jste, že nehodláte obětovat pole Obecná poznámka, kde si zobrazujete čp domu osoby. Probudil jste moji zvědavost. Jak tam dostanete čp. a k čemu to je dobré? Děkuji za vysvětlení.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod michal » 05 čer 2019 08:00

Mám na věc trochu jiný názor, tak jen tak pro oživení diskuze ;) :
Mně přijde zbytečné obětovat pole Obecná poznámka pro zápis čísla popisného při narození osoby. Věnovat tedy obsah tohoto pole, kam mohu zapsat cokoli - kdejaký drb (uzavřu-li jej do dvojitých lomených závorek, nikam se nevytiskne ani nevyexportuje), zajímavost, prostě cokoli k dané osobě, jedné jediné specifické informaci. Navíc, když tuto informaci (číslo popisné při narození osoby) mohu evidovat na jiném místě této informaci bližším (adresa narození, poznámka k narození).
Pravdou je, že tato pole (adresa narození, poznámka k narození) nelze zobrazit na kartě Rodina. Záleží tedy, co preferujete, zda zobrazení čísla popisného na kartě Rodina nebo ušetření hezkého textového pole pro účely evidence obecnějších textových informací.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod Falt » 05 čer 2019 13:35

Odpověď na druhou otázku je snadná. Při pátrání po předcích občas narazíme na obec, kde je přímo hnízdo předků. A pokud nejsou všichni statkáři, ale řada z nich jsou podruzi, stává se čp. při narození důležitým vodítkem při pokusech o identifikaci, dalším vodítkem bývají kmotři. Já jsem narazil na soustředění 460 předků v jediné obci, takže jsem číslo domu velmi potřeboval. S čp. se musí pracovat obezřetně, protože podle zákona schválnosti, mohlo právě ve studovaném období dojít k přečíslování domů. Podobně jako s matiční poznámkou faráře, že otec měl přívlastek mladší anebo starší (tedy v čase proměnlivá identifikace). Ale lepší takováto pomůcka nežli žádná, že? Takže se mi při podobných badatelských aktivitách velmi vyplatilo ji mít pěkně na očích. Pozorný čtenář si všimne, že by podobně bylo možné pracovat i s jinými daty či informacemi, pokud je v určité fázi bádání naléhavě potřebujeme.

Odpověď na první otázku je trochu složitější. Souvisí s tím, že prezentuji výsledky bádání na stránkách TNG. A na osobní stránce prezentuji u data a místa narození i čp (na samostatném řádku) – viz obrázek:

cp.jpg
znázornění čp na osobní stránce TNG
cp.jpg (26.96 KiB) Zobrazeno 12721 x

Samozřejmě si čp. zapisuji v Legacy přes Informaci o osobě, do řádku Narození jako adresu. Ale jako adresa mi plně postačí jen číslo domu, jelikož se zobrazí v TNG srozumitelně a jasně.

info_adresa.jpg
zápis čp do Adresy narození
info_adresa.jpg (178.59 KiB) Zobrazeno 12721 x


adresa.jpg
zjednodušený zápis adresy v Legacy
adresa.jpg (165.75 KiB) Zobrazeno 12721 x

Zbývá vyřešit jak dostat čp. z adresy k Narození do Obecné poznámky? Tady jsem si vypomohl s aplikací Microsoft Access. Vyřešil to Dotaz, který je napsán v SQL a vypadá takto:
UPDATE tblAR INNER JOIN tblIR ON [tblAR].[IDAR]=[tblIR].[IDARBirth] SET tblIR.Notes = IIf([tblAR].[Address1]="","","[[" & [tblAR].[Address1] & "]]");

Tento dotaz zkopíruje adresu (tj. číslo domu) do Obecných poznámek a uloží do dvojitých hranatých závorek, aby se údaj nepřenesl do Gedcomu. :)

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod michal » 05 čer 2019 14:06

Takže rozumím tomu dobře, že jediným důvodem přenosu čísla popisného do pole Obecná poznámka je to, aby mohlo být číslo popisné vidět na kartě Rodina? Do TNG přenášíte číslo popisné z adresy narození, tj. z jiného pole? A v Legacy tedy máte tentýž údaj o čísle popisném současně ve dvou polích?

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod Falt » 05 čer 2019 14:47

Přesně tak. Pokouším se v určitých fázích bádání si Legacy přizpůsobit, aby mi program pomáhal co nejefektivněji. Metod je mnohem více, samozřejmě. Řada přizpůsobění má pouze dočasný charakter a po splnění ůkolů se vše vrátí anebo upraví na nové úlohy. V tom je Legacy náramný pomocník. :D

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod michal » 05 čer 2019 15:44

Tak jo, tak díky za vysvětlení. A přeji zdar vašemu bádání. :)

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Klávesová zkratka řeší problém

Příspěvekod Falt » 08 říj 2019 08:49

Narazil jsem na příspěvek Geoffa Rassmussena k tomuto tématu. A protože Geoff, jakožto spoluautor Legacy a jeho největší znalec, se opravdu vyzná, vyzradil klávesovou zkratku
CTRL + A
která vyvolává samostatné okno s údaji o věku:
vek.png
Samostatná obrazovka s údaji o věku osoby - není třeba provádět vlastní úpravy pro zjištění věku
vek.png (32.39 KiB) Zobrazeno 11657 x

Zakončím starou pravdou: "Kdo umí, umí". :D

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chytře zobrazit věk osoby

Příspěvekod michal » 10 říj 2019 06:25

Je to hezká finta. S touto a dalšími se lze seznámit v nápovědě v tématu č. 1102 - Klávesové zkratky. ;)


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů