Novinky v Legacy 9 - 5. díl: Vyhledávání shod s online databázemi

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 597
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Novinky v Legacy 9 - 5. díl: Vyhledávání shod s online databázemi

Příspěvekod michal » 25 kvě 2017 07:25

Po zaškrtnutí volby 8.13 Zobrazit ikony výsledku shod s Legacy (Možnosti > Nastavení > 8. Zobrazení) dojde ke spuštění vyhledávacího programu, který na pozadí podle určitých výběrových kritérií prohledává několik online databází (v závislosti na naší volbě - MyHeritage, FamilySearch, FindMyPast, GenealogyBank) a záznamy v těchto databázích porovnává se záznamy ve vaší databázi. Pokud vyhledávací program najde možnou shodu, zobrazí u příslušného záznamu v databázi ikonu shody. Nalézání shod je postupné a určitou chvíli trvá. Algoritmus postupu vyhledávání není přesně znám. Vypadá to, jako by se Legacy přednostně zabývalo osobami, které jsou nebo byly zobrazeny v době nedávné. Dle vyjádření programátorů Legacy jde opravdu pouze o zobrazení shod. K žádnému transferu záznamů z programu Legacy do těchto online databází nedochází.

Funkce vyhledávání shod je avizována jako největší novinka Legacy 9. Pro českého uživatele, který bádá většinou na historickém území Čech a Moravy, však tato funkce z praktického hlediska valný význam nemá, protože s výjimkou MyHeritage se v ostatních online databázích mnoho záznamů původem z Čech a Moravy nenachází.

Úspěšné nalezení shody je u příslušné osoby avizováno zobrazením ikony shody:

ikona_se_shodou.png
Nalezená shoda
ikona_se_shodou.png (25.02 KiB) Zobrazeno 2464 x

Po kliknutí na tuto ikonu se objeví seznam online databází, ve kterých byla shoda nalezena, a počet nalezených shod:

seznam_shod.png
Seznam shod
seznam_shod.png (37.97 KiB) Zobrazeno 2464 x

Po kliknutí na řádek s online databází se v prohlížeči internetu zobrazí stránka se seznamem odpovídajících záznamů na webu této online databáze:

stranka_se_shodou.png
Stránka se shodou
stranka_se_shodou.png (96.76 KiB) Zobrazeno 2464 x

Jak známo, program Legacy Family Tree je naprogramován ve starším programovacím jazyce (Visual Basic 6.0), který podporuje pouze znakovou sadu Latin-1 (západoevropská). Přináší to problémy se zobrazováním znaků, které nejsou v této sadě obsaženy, což je většina českých znaků s diakritikou. Jedním z projevů této skutečnosti je i nekorektní vytvoření vyhledávacího dotazu do prohledávaných online databází, což lze vidět v levé části na stránce nalezené shody.
Ve svém důsledku tak výsledky shod v případě, že záznam v naší databázi obsahuje české znaky (ve svém jméně, příjmení, místě narození, úmrtí, jménech a příjmeních rodičů, sourozenců, partnerů, dětí), mohou být zkreslené, případně shody nejsou vůbec nalezeny.

Prohlédnout si detail konkrétního shodujícího se záznamu je však možné pouze v databázích FamilySearch a FindMyPast. U MyHeritage a GenealogyBank jej zobrazit nelze bez existence placeného účtu registrovaného na těchto online serverech. Z této skutečnosti lze vyvodit „vulgární“ závěr: tato funkce byla navržena na podporu prodeje MyHeritage a GenealogyBank.

Vyhledávání shod je kontroverzní novinkou v Legacy 9, která vzbudila několik ostrých diskuzí mezi testery Legacy. Zvláště pak testeři z Evropy (Dánsko, Švédsko, Německo, Norsko, Holandsko) se velice vymezují proti užší spolupráci Legacy a MyHeritage. MyHeritage je v jejich genealogických komunitách považována za firmu s bezohlednou obchodní politikou, která díky svému systému umožňujícímu přejímat záznamy (mnohdy chybné) ze zveřejněných online stromů a šířit je mezi registrovanými uživateli ničí genealogii. Jsou zde obavy, že postupné sbližování Legacy s MyHeritage je začátkem konce Legacy. Americká a australská genealogická komunita to takto ostře nevidí.

POZOR! Funkce vyhledávání shod je aktivní ihned po nainstalování Legacy 9. Pokud nechcete nechat program vyhledávat shody, musíte tedy tuto funkci po nainstalování Legacy 9 ihned deaktivovat (Možnosti > Nastavení > 8. Zobrazení > zrušit zaškrtnutí u volby Zobrazit ikony výsledku shod s Legacy).

Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host