Otázky začátečníka

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Martin_V
Příspěvky: 6
Registrován: 01 led 2015 17:14

Otázky začátečníka

Příspěvekod Martin_V » 01 led 2015 20:15

Zdravím. Jako začátečník s Legacy docela zatím tápu. Rád bych se prozatím naučil základní postupy. Mám deluxe verzi.

Nejprve bych se zeptal na obecný postup, jak si zapisujete např. řádek s narozením osoby z matriky. Postup přidání pramenu jsem v tipech nastudoval, Spíš mi jde o to, komu v systému jak a co zapisujete.

Zde je příklad a nástin mého postupu:

Chci si zapsat narození příklad Jiří Novák. Najdu ho v matrice, stránku si uložím na plochu a jdu Zobrazit - Základní seznamy - Pramen (doposud ji nemám v seznamu) - postuji dle návodu - jen mi není jasné k čemu tam slouží to archivační číslo s ikonou dalekohledu? Na kartě media nahraju snímek. V seznamu pramenů si ho označím jako "ověřený" - moc nevím kčemu slouží ověření a ta první možnost označení - vyjmutí z reportu chápu.

Takže mám uloženo. A jdu přiřazovat. zápis

př. 11.9.1844 Jiří otec Novák Jan, Inman matka Zuzana roz. Dvořák Jiří, kmotr 1, kmotr 2

Najdu v Legacy Jiřího,a otevřu jeho "kartu"-informace o osobě. . Zapíšu datum narození a místo s číslem popisným. Ikony za místem narození zatím nepoužívám ikonu zeměkoule - tu databázi mám zatím prázdnou.

V ikonách nahoře u jména kliknu na ikonu knížek (přidat citaci pramene), vyberu narození a citovat pramen, vyberu matriku, označím v media stránku a do text/komentář si přepíšu záznam. Uložím.Dál bych si rád k Janu Novákovi napsal, že byl v roce 1844 inman - jdu na kartu Jana Nováka a otevřu si ji. Hned na kartě, jak jsou události - vyberu z událostí zaměstnání a do velkého pole ručně vypíšu rok 1844 - Inman a adresu s č. popisným.Jenže bych rád připojil odkaz na to, že to mám z matriky narození jeho syna. Jak si kam uložit ty kmotry netuším.

Rád bych si ukládal třeba i informace o kmotrech.

Jaký máte postup?

Moc díky za odpověď.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Falt » 02 led 2015 11:53

Doporučuji hodně trpělivosti než si postupy osvojíte. Jak opravit vzniklé chyby by bylo na celý seriál. Takže několik, dobře míněných, doporučení:
• informace o kmotrech (=sdílené události) odležte na dobu, až budete mít poukládány základní informace
• nejprve se naučte pracovat se zeměkoulí, jinak jste v háji. Já používám Geo databázi sídel České republiky. protože mám drtivou většinu osob na našem území. K dispozici je i Celosvětová Geo databáze, která má však vadu v tom, že nezobrazuje u českých názvů háčky, čárky atd. Obě jsou ke stažení na http://www.legacyczech.com/download/geo.html
• postup práce vyžaduje prostudovat nápovědu k Legacy a začít metodou pokusů a omylů; ono se to poddá
• vyplnění sídel nepodceňujte, vždy si ověřte (na mapě), že zapisujete doopravdy obec ze správného regionu; jen zcela výjimečně se objeví dvě místa stejného jména v jednom okrese
• nedoporučuji zapisovat číslo popisné k názvu obce; lépe je naučit se pracovat s Adresami a Poznámkami - viz http://www.legacyczech.com/help/idh_contents.htm
Pro začátek je toho až až. Držím palce, vydržte!
:D

Martin_V
Příspěvky: 6
Registrován: 01 led 2015 17:14

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Martin_V » 02 led 2015 13:31

Moc díky za reakci.
Ještě mi dovolte se zeptat, zda je to v pořádku.
Mám 1 matriku a v ní třeba 3 záznamy, na které chci odkazovat (narození 3 osob z rodokmenu v 1 matrice). Když kliknu na osobu, která má ten pramen přiřazený, klinu na prameny a v media mám vždy jen 1 obrázek, se zobrazí všechny stránky z matriky, které mám uloženy. Když u jiné osoby zaškrtnu zatržítko u jedné osoby, je to stejně tak zaškrtnuté u osoby jiné. tedy jakoby špatně. A asi jde nastavit jen 1 snímek jako preferovaný. K tomu jsem zatím žádnou nápovědu či tip nenašel. Snad jsem se vyjádřil srozumitelně.

Ty svědky zatím asi nechám. S těmi popisnými čísly máte asi dobrý nápad.
Díky.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Falt » 02 led 2015 14:51

Pokud jsem správně pochopil problém, tak jde o rozlišení pramene a citace pramene. V seznamu, (dříve číselníku) pramenů, si zavedete v případě matrik všechny matriky, které potřebujete někde ocitovat (narození, svatba, úmrtí osoby).
Čili Legacy pracuje se dvěma zcela různými pojmy - každý pramen se ukládá právě jen jednou a je tím jednoznačně identifikován. U osob potřebujete, v souvislosti s jejím narozením, svatbou či úmrtím, zapsat a přiřadit k osobě konkrétní záznam v matrice. Tomu se říká citace pramene. Jeden pramen může být citován tolikrát, kolik záznamů je potřeba přiřadit k událostem (narození, svatba, úmrtí) jednotlivých osob.
Shrnuto:
1. Záznam pramene slouží k jednoznačné identifikaci zdroje informací (každý pramen je uložen jen jednou)
2. Citace pramene slouží k přiřazení detailní informace, která je obsažena v citovaném prameni (každý pramen může být citován kolikrát je potřeba, ale každá citace je jedinečná - náleží pouze ke konkrétní události a osobě). Výjimku tvoří např. záznam o narození dvojčat, trojčat atd., kdy bude citován stejný záznam ze stejného pramene opakovaně.
:D

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod michal » 02 led 2015 15:12

Martin_V píše:jen mi není jasné k čemu tam slouží to archivační číslo s ikonou dalekohledu? Na kartě media nahraju snímek. V seznamu pramenů si ho označím jako "ověřený" - moc nevím kčemu slouží ověření a ta první možnost označení - vyjmutí z reportu chápu.
....
Najdu v Legacy Jiřího,a otevřu jeho "kartu"-informace o osobě. . Zapíšu datum narození a místo s číslem popisným. Ikony za místem narození zatím nepoužívám ikonu zeměkoule - tu databázi mám zatím prázdnou.

Doplnil bych ještě odpovědi na otázky z vašeho prvního příspěvku:

archivační číslo (ikonka s dalekohledem) - další pole, které může sloužit k evidenci pramenů, či citací. Formát pole je alfanumerický, zapisovat můžete tedy jakékoli znaky. Máte-li prameny doma v papírové podobě, můžete v tomto poli uvádět např. místo, kde se ty papíry nacházejí: "4. šuplík směrem dolů", nebo "šanon č. 10 vlevo nahoře", nebo cokoli jiného. Vyplnění tohoto pole není povinné.

úroveň spolehlivosti - vaše určení, nakolik je tato citace spolehlivá. Možnosti zápisu vycházejí z jisté americké genealogické knihy. Standardně se nabízí úroveň 3. Pole je to opět nepovinné, nechcete-li, nemusíte se tím zabývat.

vlastní typy událostí - zapisujete-li k osobě výraz "inmann" čili "podruh", můžete využít nějakou ze stávajících typů událostí, třeba jak píšete "Zaměstnání" nebo si můžete nadefinovat svůj vlastní typ události. Já pro tyto účely (podruh, nádeník, domkář, chalupník, rolník) používám vlastní typ události "Stav".

sídla (místa) vs. adresy - určitě si nainstalujte Geo databázi sídel, jak píše kolega ve své odpovědi. A začněte ji využívat hned od samého začátku. Tato Geo databáze sídel slouží jako pomůcka ke standardizaci názvů zapsaných sídel a také vám automaticky do seznamu sídel vloží zeměpisné souřadnice, což využijete při zobrazení sídla na mapě. Zapíšete-li v obrazovce "Informace o osobě" do pole Místo (např. u narození) nějaký výraz, tento výraz se okamžitě také uloží do tzv. Seznamu sídel (Zobrazit > Základní seznamy > Sídlo). Při další práci se pak Legacy při zápisu výrazu do pole Místo podívá nejprve do tohoto Seznamu sídel a nabídne vám nějaký již existující záznam. Pokud jej nevyužijete a vložíte výraz jiný, opět jej Legacy uloží také do Seznamu sídel. Podíváte-li se pak do Seznamu sídel, vidíte zde přehled všech sídel použitých ve své databázi. Má-li toto sídlo u sebe uloženy také zeměpisné souřadnice, pak se vám ukáže na mapě. A můžete si také zobrazit všechny osoby, které mají s konkrétním sídlem něco společného.

A teď k číslům popisným. Z počátku své práce jsem do pole Místo vkládal výrazy jako Olšany 32, Olšany 69, apod. Pak jsem přišel na to, že v seznamu sídel mám Olšany mnohokrát, a když si chci zobrazit všechny osoby, které měly co do činění z obcí Olšany, nešlo to. Změnil jsem tedy svůj systém a do pole Místo vkládám pouze výraz "Olšany" a vedle pod tlačítkem "+" vložím adresu (např. narození) ve tvaru "Olšany 32". Vedle Seznamu sídel totiž Legacy obsahuje také Seznam adres (Zobrazit > Základní seznamy > Adresy (Událost - v případě adresy narození)) a do něj se ukládají všechny záznamy, které byly zapsány do pole Adresa. Když si zobrazíte Seznam adres a konkrétní adresu, vidíte, že je ke konkrétní adrese možnost ukládat další informace, např. zeměpisné souřadnice nebo fotografie a i zde je možnost zobrazení všech osob, které mají s touto konkrétní adresou něco společného.

Příklad zápisu na obrazovce Informace o osobě:
Info1.png
Info1.png (73.18 KiB) Zobrazeno 24080 x


Info2.png
Info2.png (155.84 KiB) Zobrazeno 24080 x


Příklad záznamu v Seznamu sídel:
Sidlo-priklad.png
Sidlo-priklad.png (437.35 KiB) Zobrazeno 24080 x


Příklad záznamu v Seznamu adres:
Adresa-priklad.png
Adresa-priklad.png (601.28 KiB) Zobrazeno 24080 x

Martin_V
Příspěvky: 6
Registrován: 01 led 2015 17:14

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Martin_V » 02 led 2015 19:51

Moc děkuji oběma.
Díky vysvětlení citace, Měl jsem chaos v tom rozdílu text pramene x text citace. Takže se mi u jiné osoby objevil text někoho jiného, pokud byly ve stejné matrice. Udělal jsem si v tom nyní pořádek. Jen takové malé povzdechnutí. Ukládám vždy celou stránku z matriky a když se chci na obrázek z matriky podívat, je to dost těžkopádné (zvětšit oblast, posun pomocí posuvníků). V matrikách často funguje dvojklik jako zvětšení a posun po dokumentu po stisknutí a držení levým tlačítkem myši. Ale to je jen můj postřeh.

K geobázi. Tu jsem si už hned nainstaloval na začátku. Ale nevyužíval jsem to, že si to mohu vybrat z databáze. Díky skenům jsem to docela pochopil, poslučoval jsem ty adresy jen do 1 sídla. Super. Ještě se prokoušu těma adresama, mám tam osobu, která měnila v obci číslo popisné s téměř každým narozeným dítětem. Je to dost divné - byl to hajný - to bych právě čekal, že bude na jedné adrese (někde v hájovně:-) ). Ale to asi pořeším tak, že to budu psát do událostí na kartě. Myslel jsem si, že to půjde, ale tam jdou jen zadat místa nikoliv adresy. Taky mě to nepustí zadat do data události rozpětí let např. 1834-1836, když nevím, kdy se přestěhoval (u jednoho dítěte je psán tam a u druhého už jinde). Zkusím podumat.

Myslím, že jsem citace a adresy již zvládnul. Tedy zkusím nadhodit pár dotazů, které mi vrtají hlavou (ale nejsou tak důležité zatím).

Na kartě Zobrazit jsem narazil na "časové osy". Zaškrtl jsem si všechny 3 zatržítka, dějiny i panovníky, ale netuším, k čemu to bude. V nějakém reportu možná?

Taky už nemůžu najít časovou osu osob v rodokmenu. Projíždím všechny karty a nevidím.

Moc díky za ochotu. Začíná se mi ten program docela líbit.
MV.

edit: Ještě jsem narazil na takou věc.
Chtěl bych využít možnosti sdílení událostí, ale asi to tak jednoduché nebude. Chtěl bych využít citace pramene. Narození syna a u něj je uvedeno povolání otce. U syna to je jasné, to už jsem se naučil, ale pokud u otce vložím událost a přidám citaci - tak v pramenu pochopitelně je jen první stránka matriky, ale ne sken narození syna. Mohl bych to vložit a nahrát obrázek znovu, což se mi nechce nahrávat 1 sken několikrát. Myslel jsem, že využiju nějaký odkaz na medium u narození syna. To nejde, že? Asi to tedy vyřeším jen zápisem textu s informací, že je to ze zápisu narození syna.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Falt » 03 led 2015 10:56

K poznámce edit.
V tomto případě je skutečně asi zbytečné vkládat u otcova zaměstnání citaci matriky. Ale v případech, kdy by se citace hodila se postupuje tak, že zájmovou citaci nakopíruji do schránky (výhradně pramenů) a pak ji vložím tam, kam potřebuji. U události to vypadá takto (byla by to Škola):

EventSource.png
Citace pramene u události
EventSource.png (28.5 KiB) Zobrazeno 24067 x


Pokud s tím počítám dopředu, bude to poslední uložená citace - viz dolní část přiloženého obrázku (tady by to byla citace k úmrtí).
CopySource.jpg
Kopírování citace do schránky pramenů
CopySource.jpg (87.25 KiB) Zobrazeno 24067 x

Ve schránce lze uložit naráz až 10 různých citací a pokud si jejich pořadí poznamenáme, můžeme je všechny využívat (osobně používám vždy jen jednu, poslední). Podrobnosti viz Nápověda.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod michal » 03 led 2015 12:36

Martin_V píše:...
Díky vysvětlení citace, Měl jsem chaos v tom rozdílu text pramene x text citace. Takže se mi u jiné osoby objevil text někoho jiného, pokud byly ve stejné matrice. Udělal jsem si v tom nyní pořádek. Jen takové malé povzdechnutí. Ukládám vždy celou stránku z matriky a když se chci na obrázek z matriky podívat, je to dost těžkopádné (zvětšit oblast, posun pomocí posuvníků). V matrikách často funguje dvojklik jako zvětšení a posun po dokumentu po stisknutí a držení levým tlačítkem myši. Ale to je jen můj postřeh.
...

Ano, prohlížení obrázků větších rozměrů není v programu Legacy tak komfortní jako ve webových aplikacích. Já si ze stránky matriky udělám vždy jen výřez konkrétního zápisu a ten přiložím jako obrázek k citaci matriky. Je to zřejmé z příspěvku ve vlákně Prameny.

Martin_V píše:...
Taky mě to nepustí zadat do data události rozpětí let např. 1834-1836
...

To je divné. Zápis typu "1834-1836" do pole datum jsem používal běžně a bez problémů. Tento zápis by měl projít i při zapnuté kontrole správnosti formátu datum (Možnosti > Nastavení > Datum > 5.5 Kontrola data). Z důvodu lepšího zobrazení tohoto zápisu v programu TNG, kam data z Legacy exportuji pomocí gedcomu, jsem později začal používat zápis typu "od 1834 do 1836".

Martin_V píše:...
Na kartě Zobrazit jsem narazil na "časové osy". Zaškrtl jsem si všechny 3 zatržítka, dějiny i panovníky, ale netuším, k čemu to bude. V nějakém reportu možná?
...

Časová osa je přehled určitých dějinných událostí, které mohou sloužit pro včlenění událostí určité osoby (nebo osob) do dějinného kontextu. V české verzi jsou k dispozici 3 časové osy - dějiny Čech, Moravy a Slezska, světové dějiny a panovníci na našem území. Každou osu si může uživatel sám upravit (vymazat nebo vložit nové události) nebo si nadefinovat svoji vlastní časovou osu (Zobrazit > Časové osy). Využití souboru časové osy je v reportech, např. Časový přehled, kde v Možnostech zobrazení na záložce Vložit zaškrtnete "Vložit historické časové osy", případně na záložce Možnosti reportu zaškrtnete "Vložit sloupec časové osy".

Martin_V píše:...
Chtěl bych využít citace pramene. Narození syna a u něj je uvedeno povolání otce.
...

Jak píše kolega výše, naprosto perfektní je využití schránky pramenů. Založím citaci pramene (matriky) k narození syna, na obrazovce "Přiřazené prameny" u syna zvýrazním řádek s touto nově založenou citací u jeho narození, kliknu na tlačítko vlevo dole (kopírovat citaci pramene do schránky), pak přejdu na otce, zapíšu událost Zaměstnání, kliknu na ikonu Prameny (na obrazovce Upravit událost nebo na obrazovce Informace o osobě), na obrazovce Přiřazené prameny zvýrazním řádek s událostí Zaměstnání a kliknu na tlačítko s jednou vodorovnou čárkou (nad tlačítkem kopírování citace). Tím vložím citaci uloženou ve schránce pramenů z narození syna k události Zaměstnání u otce.

Martin_V
Příspěvky: 6
Registrován: 01 led 2015 17:14

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod Martin_V » 03 led 2015 20:24

Děkuji moc. Začínám se celkem orientovat. Moc díky.
Ještě trochu tápu v těch adresách. Ony jsou vlastně dvojího druhu. Snad si to myslím správně.
a) adresy k událostem - jdou přiřadit pomocí plus k hlavním událostem (narození apod.)
nejdou bohužel přiřadit k událostem v okně "události", po rozkliknutí tam jde vybrat pouze místo Místo (tedy jen obec) - ne adresu, kterou lze přiřadit třeba k narození (symbolem +)
b) adresy (poštovní) - ikona "domku" - tam lze zadat poštovní adresu i už uloženou adresu z událostí z bodu "a", ale lze vložit pouze 1 adresu (myšleno asi aktuální - dobré pro kontaktování žijících osob)

Moc mi to právě neřeší to zaznamenání častého stěhování v jedné obci. Lze to nějak zapsat, abych mohl využít adresy z událostí?

Moc vám zatím díky za rady.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky začátečníka

Příspěvekod michal » 03 led 2015 22:03

Adresy jsou dokonce trojího druhu: poštovní, události a zdroje informací, což je adresa, která se objevuje u pramene (nebo úkolu).
U osoby v okně Události není sice ikona "plus", ale je tam ikona "domek", pod kterou se skrývá adresa. Takže tudy. Otázkou ale je, máte-li zjištěno třeba 10 různých čísel popisných, zda to řešit vložením deseti událostí typu "Bydliště" a ke každé zapsat rok (rozsah let), místo a adresu (číslo popisné) nebo celou tuto situaci řešit jednou událostí "Bydliště" a v poli Poznámka vypsat léta a číslo popisné, na kterém se osoba v tu dobu nacházela. Toť na zvážení. Možnosti jsou různé.


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti