rozdělení rodokmenu

Pokud jste narazili na nějaké nejasnosti při práci s Legacy, popište problém zde. A zde také můžete odpovídat a poradit.
hetta
Příspěvky: 9
Registrován: 07 čer 2018 10:20

rozdělení rodokmenu

Příspěvekod hetta » 08 bře 2019 19:25

Pokoušela jsem se rozdělit stávající soubor na dva, později na čtyři větve. Nevím, jestli jsem zvolila dobrou metodu, ale v podstatě jsem zkopírovala soubor a uložila pod dalším názvem. Pan jsem umazala větve, které jsem nechtěla.

První otázka - jde to nějak elegantněji ?
Druhá otázka - při výše uvedeném postupu došlo k tomu, že jsem stále měla v indexu všechny osoby z původního rodokmenu, takže to bylo nepřehledné. Je nějaká lepší cesta rozdělení stávající práce, která jednotlivé větve zakládá od nuly ?

Děkuji.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: rozdělení rodokmenu

Příspěvekod michal » 10 bře 2019 12:00

Nevím, zda se jedná o elegantnější metody, ale mohu zmínit dvě:

1) V nápovědě k Legacy je v tématu "Rozdělení databází" popsána jedna metoda používající rozdělení obrazovek. Nikdy jsem ji nevyzkoušel, nemohu komentovat.

2) Já používám pro rozdělení databáze nástroje Stromy, Rozšířené značkování a Rošířené mazání.
Stručný popis by byl asi tento:

a) Zálohovat databázi (nutný krok)

b) Přejít na Zobrazit>Ostatní seznamy>Stromy
Zde jsou vidět jednotlivé "stromy", tedy navzájem spojené linie. Toto zobrazení se při práci s databází (přidávání osob či vztahů) automaticky neaktualizuje. Je tedy třeba nejprve zvolit volbu Obnovit. Poté vidím, kolik stromů databazě aktuálně obsahuje. V jednoduchých databázích je to obvykle jeden strom. Takže současný stav je mi znám a mohu dát Zavřít.

c) Najdu si místo, ve kterém chci databázi rozdělit. Jako příklad zvolím manželský pár, kde potřebuji "ustřihnout" manželku :) , čímž odpojím strom manželky. Případně mohu zvolit méně drastickou metodu a "ustřihnu" manželčiny rodiče a manželka tak zůstane.
Přejdu tedy na kartě Rodina na daný pár osob, jako aktivní osobu mám manželku a při postavení myši na manželce kliknu pravým tlačítkem a zvolím Odpojit a vyberu si, zda ji mám odpojit od manžela či od rodičů. Tímto krokem jsem rozdělil databázi.

d) Nyní potřebuji z databáze vymazat osoby, které v menší databázi mít nechci. Použiju k tomu nástroje Stromy a Rozšířené značkování.

e) Nejdříve se podívám na Nástroje>Rozšířené nástroje>Rozšířené značkování, které značky mám volné a mohu jednu z nich použít, např. značku 1.

f) Poté přejdu na Zobrazit>Ostatní seznamy>Stromy a opět zvolím volbu Obnovit. Stromy se přepočítají a v ideálním případě se mi objeví nový strom nežli v předchozím zobrazení stromů. V databázi tedy vznikla nová linie osob, které se potřebuji zbavit. Kliknu tedy na nový strom, dole vyberu značku 1 a "Označit celý strom vybrané osoby". Všechny osoby z nového stromu jsou tedy nyní označeny značkou 1.
To byl ideální případ. Pokud se ale po kliknutí na Obnovit neukázal žádný nový strom, znamená to, že jsou obě linie spojeny ještě na jiném místě nežli jsem rozpojil a pak tedy musím toto místo najít a znovu provést kroky c) a f).

g) Osoby mám označeny značkou 1 a potřebuji je vymazat. Přejdu na Nástroje>Rozšířené nástroje>Rozšířené mazání a zde zvolím "Smazat všechny osoby se značkou 1" a ještě si můžu vybrat, zda chci každé mazání potvrdit či ne. (Je možné, že v průběhu operace mazání se objeví několik oken s hláškou, že dané číslo RIN neexistuje. Tuto hlášku lze ale ignorovat, zvolit tedy Pokračovat nebo OK nebo něco podobného. (Už si nevzpomínám, jak to okno s hláškou přesně vypadá. Kdysi jsem to řešil, ale zřejmě se jedná o programovou chybu.))
A je hotovo.

h) Následně je potřeba pročistit hlavní seznamy (Sídla, Příjmení, Prameny, apod.), protože zde zůstaly záznamy týkající se odstraněných osob a nejsou k nim nyní připojeny žádné osoby.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: rozdělení rodokmenu

Příspěvekod Falt » 12 bře 2019 12:01

Ačkoliv je otázka perfektně zodpovězena, přispěju variantním postupem, který jsem si oblíbil. Spočívá ve dvou krocích:

    1. Výběr osob, které chchceme osamostatnit, a jejich označení stejnou značkou
    2. Export osob označených zvolenou značkou do nového souboru Legacy

ad 1)Pro výběr osob, pokud má být založen na příbuzenské linii, využívám bezplatný nástroj LTools. Bližší popis postupu viz http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=212&p=340&hilit=LTools#p340
Zvolím si výchozího jedince, vyberu značku 1 až 9, opatrně volím počet generací a spustím akci. LTools označí podle zadání všechny osoby z výběru stejnou značkou.
ad 2) Vyberu v menu Soubor | Export | Export do nového souboru Legacy a otevře se následující nabídka:

export_souboru.png
Export souboru Legacy
export_souboru.png (14.98 KiB) Zobrazeno 10739 x

(v naší ukázce se nový soubor jmenuje 12345). Zaškrtnu volbu "všechny záznamy se značkou osoby" a zvolím přiřazenou značku. Popřípadě mohu upravit další podmínky exportu (viz nápověda).

Pokud je ve výsledku příliš malý anebo naopak příliš velký výběr osob oproti záměru, můžeme celý postup zopakovat s upraveným zadáním pro výběr v LTools a při exportu zvolit stejný název souboru, který se přepíše novým výběrem. :roll:

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: rozdělení rodokmenu

Příspěvekod michal » 12 bře 2019 13:27

Já se používání nástroje "Export do nového souboru Legacy" vyhýbám, protože v některých případech způsoboval ztrátu či poškození dat.
Vzpomínám si např,. že se tímto způsobem exportu ztratila přepsaná vyvdaná příjmení žen. Na obrazovce Informace o manželství totiž vždy ručně upravím vyvdané příjmení manželky na přechýlený tvar běžný v češtině. Po exportu do nového souboru Legacy se v novém souboru místo toho objevilo automaticky vložené příjmení manžela, tedy nepřechýlený tvar. Je-li počet takto přepsaných příjmení blízký číslu 1500, tak ztráta této úpravy docela zamrzí... Několik let jsem upomínal programátory o opravu této chyby, až jsem to vzdal a tento nástroj nepoužívám.
Je ale možné, že mezitím k opravě chyb došlo a nástroj již funguje bezvadně.


Zpět na “Otázky a odpovědi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host