Máte zkušenost s Family Search?

Pokud jste narazili na nějaké nejasnosti při práci s Legacy, popište problém zde. A zde také můžete odpovídat a poradit.
747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Máte zkušenost s Family Search?

Příspěvekod 747 » 24 úno 2019 22:08

Dnes jsem věnoval 2 hodiny práci s Family Search. Jak FS využívat správně netuším. Tak jsem v Legacy prostě zvolil Hledat a ikonu Family Search a na obrazovce FS pak zpětně procházel RIN od nejvyššího dolů, po jednom, celkem jsem prošel zatím 1800 osob. Našel jsem celkem 21 shod, které jsem mohl využít pro doplnění údajů anebo jako nové osoby do databáze a přibližně stejně tolik shod, které mi byly k ničemu.
Aplikace FS se mi zdála být velice nestabilní, zasekla se asi třicetkrát, naštěstí bylo obnovení rychlé, a obnovila se i poslední osoba před pádem.
Nalezení 21 užitečných shod považuji za docela dobrý výsledek, překvapilo mne, že FS nemá při hledání problémy s češtinou. Chtěl bych zase někdy pokračovat.

Rozhlížel jsem se po informacích jak efektivně pracovat s Family Search. Našel jsem pár odkazů: https://familytreewebinars.com/download.php?webinar_id=237 a https://news.legacyfamilytree.com/legacy_news/2019/01/tuesdays-tip-familysearch-filters-intermediate.html?utm_source=legacysoftwarehome&utm_medium=legfs7&utm_campaign=TT-20190108-filters
Určitě by se mohlo jít na shody nějak chytřeji?! Kdo jste něco zkoušel? Díky za jakékoliv rady. :?:

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Oprava

Příspěvekod 747 » 25 úno 2019 06:56

Nevím, kde jsem vzal 1800 osob. Ve skutečnosti jsem proběhl přes 1000 osob, ale hledání shody jsem podrobil jenom okolo 600 osob. I tak mi přijde 21 shod zajímavých.
Jenom se mi nechce věřit, že se musí projít poctivě všechny osoby, jedna po druhé. Co by dělali ti, co mají databázi s mnoha desítkami tisíc osob?

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte zkušenost s Family Search?

Příspěvekod Falt » 26 úno 2019 17:06

Zatím nepřináším rady. Ale již jsem si našel 7 internetových zdrojů, které se pokusím prostudovat a trochu otestovat tam probírané postupy. Nejpozději příští týden snad už nějakou radu budu moci nabídnout.

Prozatím jste mne inspiroval k napodobení Vašeho pokusu. Prakticky stejným způsobem jsem prošel 1000 osob jednu po druhé v modulu Legacy pro hledání shod s FS. Nalezl jsem 42 falešných shod a 50 více méně skutečných. Více méně říkám proto, že až na výjimky obsahovaly méně údajů, než mám sám ve své databázi.

Předběžně to na mne dělá dojem, že český uživatel velké úspěchy nezaznamená. Podobně jako u My Heritage budou i v Legacy Family Search zdroje potenciálních shod často plné chyb a nepřesností, aspoň tak na mne působí dnešní pokus s 1000 osobami.

Druhou nevýhodou by mohlo být, že mi to připomíná houbaření. Sice v lese houby očistíte, ale stejně Vás čeká nejvíce práce potom doma. Tady se nabízí, že by mohlo být šikovné rychle prohledávat a na papírek si vypisovat RIN, na které se vyplatí podrobně, a v klidu, podívat později. Nezapomínejme, že prověření jedné shody, včetně dohledání pramenů a jejich citace, může trvat desítky minut i hodiny. A některé nalezené "houby" nebudou zdravé a budeme je muset zahodit.

Jediná drobná rada, kterou dnes utrousím, se týká roku narození osob. Na obrazovce Legacy Family Search je v levé části seznam osob ve Vaší databázi. Pokud vidíte ve sloupečku Born, že rok narození osoby je vyšší než např. 1930, nemá asi smysl takovou osobu prověřovat na shody.

FS_Born.gif
Sloupeček Born
FS_Born.gif (7.69 KiB) Zobrazeno 10792 x
;)

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak si stáhnout rodinu z Family Search do Legacy

Příspěvekod Falt » 02 bře 2019 11:00

Začnu netradičně závěrem: Pokud nepoužíváte Legacy v angličtině, ale v češtině, budete zklamáni výsledky. Je to perfektně propracovaný systém pro anglicky hovořící uživatele, především z USA. Ostatní uživatelé mají smolíka, protože efekty jsou sporné a pracnost veliká.

A nyní k postupu. Předpokladem je nastavení propojení Legacy a FS (viz nápověda Legacy) a registrace ve Family Search. Celý postup má několik kroků:

1. Otevřeme si Legacy se svou databází a následně si vyčistíme pracovní plochu. Jak? Úplně vpravo na liště menu je značka x. Když na tuto značku najedete myší, objeví se popiska „Close Window“. Klikneme na ni a plocha se vyprázdní – to jsme chtěli.
2. Lišta s ikonami se změní a my si vybereme první – Nový soubor s podtextem Založit novou prázdnou databázi. A z nabídky zvolíme Stáhnout moji rodinu z FamilySearch:
FS_krok_1_nastaveni.gif
úvodní nastavení
FS_krok_1_nastaveni.gif (18.98 KiB) Zobrazeno 10779 x

3. Objeví se obrazovka s nabídkou dvou možností. Volíme Chci se přihlásit na FamilySearch a stáhnout informace, které má Církev o mně a mých předcích.
FS_krok_2_volbai.gif
volba stažení údajů do nové databáze Legacy
FS_krok_2_volbai.gif (14.14 KiB) Zobrazeno 10779 x

4. V dalším kroku proběhnou dvě operace. Jsme vyzváni pojmenovat novou databázi, kterou „vycucneme“ z FS. Je asi šikovné do názvu zařadit písmena FS.
Druhou operací je přihlášení do FamilySearch (musíme mít předem připravenu svoji registraci).
5. Poprvé se otevře jiné okno, okno Legacy FamilySearch:
FS_krok_5_personne.gif
výběr "startovní" osoby
FS_krok_5_personne.gif (11.06 KiB) Zobrazeno 10779 x

Tady si můžeme zvolit počet generací předků i potomků, přidání partnerů dětí a kontrolu na duplicity. Čím náročnější bude náš výběr, tím budou i vyšší nároky na rychlost našeho připojení k internetu. Nicméně je málo pravděpodobné, že se nám podaří vybrat startovní osobu tak, aby vznikla rozsáhlá databáze.

Já jsem nakonec zvolil volbu FamilySearch ID, které jsem si nejdříve musel pěšky (metodou pokus-omyl) vybrat metodami popsanými v základním příspěvku od 747. Toto číslo buď opíšeme anebo okopírujeme z odkazu u shody:
FS_krok_5_possible_match.gif
odkaz s ID FamilySearch
FS_krok_5_possible_match.gif (2.02 KiB) Zobrazeno 10779 x

6. Mně se takto povedlo nasát údaje o 121 osobách a 41 rodinách najednou. Bohužel, výsledky jsou diskutabilní.
FS_vysledky.png
takhle strašidelně to vypadá
FS_vysledky.png (25.33 KiB) Zobrazeno 10776 x

Přírůstkům chybí přímá návaznost na RIN v mé ostré databázi, jsou v nejednotném formátu jmen osob, zcela chybí citace pramenů a prameny, údaje o místech nesouhlasí s nastavením v ostré databázi, a především většina získaných osob je stranou mého bádání, protože nejsem sběratel osob, ale amatérský badatel, zajímající se pouze o hlavní větve rodokmenu.

Závěr: není to pro mne zajímavé. Nebudu používat. :(


Zpět na “Otázky a odpovědi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů