Sdílení událostí

Pokud jste narazili na nějaké nejasnosti při práci s Legacy, popište problém zde. A zde také můžete odpovídat a poradit.
Jan_Mareš
Příspěvky: 5
Registrován: 02 bře 2017 21:00

Sdílení událostí

Příspěvekod Jan_Mareš » 01 zář 2017 15:24

Ahoj,
Měl bych prosbičku.

U konkrétní osoby mi velmi vyhovuje informace o událostech konkrétní osoby, zvlášť pak informace o věku kdy tato událost proběhla.

Nicméně by se mi tam líbila například informace o svatbě. Tj. v kolika se ženil či vdávala. Nejde tato informace nějak sdílet z citace pramene u svatby? Myslím to tak, že když je vyplněná například svatba v "informace k manželství", tak aby se projevila i v událostech a né ji znovu přidávat jako novou událost.

Nebo jiný příklad. Narození a křest, popřípadě úmrtí a pohřeb, jsou v matrikách zaznamenány na stejném místě. V pojetí Legacy je to většinou stejný údaj ze stejného pramene a i stejné citace. Nejde konkrétní citaci sdílet? (Odkaz na záznam v matrice pro narození i křest)

Snad jsem to napsal srozumitelně. Popřípadě kdyby mi někdo poradil jak to řeší on.

Děkuji
Honza

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Sdílení událostí

Příspěvekod michal » 02 zář 2017 09:03

Zdravím,
nejsem si úplně jistý, jestli jsem dotazu plně porozumněl, ale rozvineme diskuzi a třeba se posuneme o trochu dál.

Události v Legacy jsou rozděleny řekněme do čtyř typů:
1) základní životní události osoby - narození, křest, úmrtí, sňatek
2) vlastní události osoby - vše to, co vložíte do tabulky "Události" v okně "Informace o osobě"
3) základní životní události manželství - což je vlastně jenom sňatek
4) vlastní události manželství - vše to, co vložíte do tabulky "Události" v okně "Informace o manželství"

Zapíšete-li datum sňatku do okna "Informace o manželství" a současně máte u obou osob manželského páru zapsán datum narození, pak se věk obou osob k datu sňatku objeví v okně "Informace o manželství" za jmény obou osob.

Události_osoby.png
Události osoby
Události_osoby.png (96.39 KiB) Zobrazeno 17068 x

Události_manželství.png
Události manželství
Události_manželství.png (65.89 KiB) Zobrazeno 17068 x

Místa, kam zapisujete událostí se vzájemně nijak datově nepřekrývají, t.j. na každém místě se objeví pouze ty údaje, které tam vložíte. Nelze tedy zařídit, aby datum a místo sňatku, které zapíšete do okna "Informace o manželství", se současně objevilo v okně "Informace o osobě" v tabulce "Události" nebo údaje, které vložíte do data narození se současně objevily v datu křtu.
Chcete-li mít vidět datum sňatku ve vlastních událostech osoby, musíte sňatek zapsat do vlastních událostí osoby, což samozřejmě můžete. Pokud to zobecním, tak program Legacy se chová nějak, ale není to dogma. Vy si samozřejmě můžete do programu zapisovat data, jak vy chcete a jak to bude vám nejlépe vyhovovat, jak při zobrazení na obrazovce, tak v reportech.

Ještě k výrazu "Sdílení". "Sdílením" v pojetí Legacy se rozumí sdílení konkrétní události mezi jednotlivými osobami, v důsledku čehož jednu událost mohu zapsat jenom jednou a ne dvakrát či třikrát.
Příklad: Při křtu Osoby 1 byli jako kmotři Osoba 2 a Osoba 3. Chci-li využít nástroj sdílené události, pak zapíšu událost křtu k Osobě 1 (datum, místo, citaci pramene, atd.) a následně tuto událost sdílím s Osobou 2 a Osobou 3. Když si pak zobrazím Osobu 2 nebo Osobu 3, tak u obou osob vidím všechna data z události křest Osoby 1 v tabulce "Události" v okně "Informace o osobě". Pokud při záznamu události křest Osoby 1 nepoužiji sdílené události a přesto chci mít u Osoby 2 a Osoby 3 zaznamenáno, že byli kmotry u křtu Osoby 1, musím vložit křest Osoby 1 jako vlastní událost k Osobě 2 i jako vlastní událost k Osobě 3.

Jan_Mareš
Příspěvky: 5
Registrován: 02 bře 2017 21:00

Re: Sdílení událostí

Příspěvekod Jan_Mareš » 02 zář 2017 15:57

Dobrý den (Ahoj) Michale,
Myslím že si navzájem rozumíme jen jsem nedoplnil obrázky. Vlastně jste mi odpověděl, že to nejde, když jste psal :Nelze tedy zařídit, aby datum a místo sňatku, které zapíšete do okna "Informace o manželství", se současně objevilo v okně "Informace o osobě" v tabulce "Události" nebo údaje, které vložíte do data narození se současně objevily v datu křtu.

U Vašeho obrázku č.1 je napsána u Františka Papouška informace (událost) k věku 31 let Majetek, Sčítání lidu, Zaměstnání. Dle mého mínění čerpáte z jednoho sčítacího seznamu z roku 1869. Rozumím tomu, že založíte 3x událost a vybíráte jen jeden pramen (alespoň si to myslím). Ale následně vkládáte 3x citaci pramenu! A to je to co mi tak trochu vadí. Mám sken obrázku pro danou citaci ( v tomto případě sčítací arch) a nelze tuto citaci použít pro tři různé události. Musím vytvořit pro každou událost novou citaci a vložit znovu odkaz na obrázek a znovu atp.

Možná, že to co jsem výše popsal stačí přeložit do angličtiny a použít tlačítko "Navrhnout vylepšení" :D

Nicméně Vám velmi Děkuji Michale
S pozdravem
Honza

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Sdílení událostí

Příspěvekod michal » 02 zář 2017 20:57

Ano, podstata je přesně taková, jak píšete: mám jeden sčítací arch, chci z něj vyrobit tři různé události, musím tedy vložit jednu událost, k ní připojit citaci pramene, vložit druhou událost, k ní připojit tu samou citaci a vložit třetí událost a k ní připojit opět tu samou citaci. Ale...

Legacy obsahuje spoustu vychytávek, pomocí nichž se vkládání údajů nesmírně zjednodušuje. Např.:

Při vkládání citací pramenů ohromně pomáhá nástroj kopírování a vkládání citací. V okně "Připojené prameny" se nacházejí tři zajímavá tlačítka - Otevřít schránku pramenů, Přidat pramen ze schránky k aktuální události a Kopírovat pramen do schránky. Postup je tedy tento:
1) Vložím první událost
2) Vložím k ní citaci pramene
3) V okně "Připojené prameny" se postavím na právě vloženou citaci a pomocí tlačítka Kopírovat citaci ji zkopíruji do schránky
4) Vložím druhou událost
5) Po jejím zápisu dám "Přidat pramen" a v okně "Připojené prameny" kliknu na tlačítko Přidat pramen ze schránky, potvrdím nabízená data a hotovo, stejná citace je připojena
6) Vložím třetí událost
7) Opakuji bod 5.

Kopírování_citací.png
Kopírování citací
Kopírování_citací.png (85.51 KiB) Zobrazeno 17057 x

Při vkládání stejných událostí k různým osobám zase pomáhá nástroj kopírování a vkládání událostí. V okně "Upravit událost" se nacházejí dvě tlačítka - Kopírování události do schránky a Vkládání události ze schránky. Chci-li tedy k různým osobám vložit totožnou událost, např. Bydliště, pak k první osobě vložím událost v plném změní, tedy třeba i s adresou nebo citací, pak kliknu na tlačítko Kopírování události do schránky. U druhé osoby dám Přidat novou událost a v okně "Upravit událost" kliknu na tlačítko Vkládání události ze schránky a vloží se mi sem stejná událost jako u první osoby.

Kopírování_událostí.png
Kopírování událostí
Kopírování_událostí.png (54.08 KiB) Zobrazeno 17057 x

Existuje třeba nástroj Nástroje>Rozšířené nástroje>Rozšířené prameny, pomocí něhož mohu stejnou citaci vložit k určitému údaji u určité podmnožiny osob či manželství definované značkou.

Mnoho ulehčení existuje třeba při vkládání údajů na obrazovkách "Informace o sobě" a "Informace o manželství" - stisk pravého tlačítka myši na popisku pole, klik na popisek pole, různé klávesové zkratky. Všechno je to popsáno v nápovědě k programu.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Karta Časový přehled

Příspěvekod Falt » 02 zář 2017 23:26

Příspěvek začíná
U konkrétní osoby mi velmi vyhovuje informace o událostech konkrétní osoby, zvlášť pak informace o věku kdy tato událost proběhla.

Legacy nabízí ještě jiný, maličko opomíjený pohled na životní události. Vyberu-li si osobu na kartě Rodina a přejdu na kartu Časový přehled, dostanu chronologický přehled událostí v životě konkrétní osoby. Ukázka:
timeline.gif
Časový přehled
timeline.gif (18.16 KiB) Zobrazeno 17051 x

Navíc jsou k dispozici zajímavé možnosti co všechno zobrazit (od příbuzných až po události historické časové osy, pokud ji v Legacy vedeme. Možnosti zobrazení:
options.gif
Možnosti nastavení časového přehledu
options.gif (27.67 KiB) Zobrazeno 17051 x

:)

Jan_Mareš
Příspěvky: 5
Registrován: 02 bře 2017 21:00

Re: Sdílení událostí

Příspěvekod Jan_Mareš » 03 zář 2017 18:02

Zdravím.
Děkuji Vám za popsané "vychytávky" to usnadní hodně práce. ;)


Zpět na “Otázky a odpovědi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů