LibreOffice Calc a TNG

Příspěvky či dotazy, které se nehodí do žádného jiného vlákna...
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

LibreOffice Calc a TNG

Příspěvekod Falt » 26 črc 2014 17:06

Získal jsem zajímavé zkušenosti s aplikací LibreOffice Calc při práci v TNG. LibreOffice je kancelářský balík zdarma (open-source). Při práci v TNG jsem využil a využívám pouze tabulkový procesor. Ostatních 5 aplikací nepotřebuji anebo se neosvědčily (databáze). Testy s tabulkovým procesorem od OpenOffice.org jsem neprováděl.
Tabulkový procesor LibreOffice Calc pracuje s češtinou ve formátu UTF-8, jako standardem (lze přejít do jiného formátu, ale proč pro využití v TNG?).

Prohlížení souborů ve složce backup
Soubory *.bak lze otevřít v LibreOffice Calc přehledně a se správnou češtinou, jedním kliknutím.
Výjimku představují soubory media.bak a xnotes.bak, které otevírám v editoru PSPad.

Spolupráce s phpMyAdmin
Tabulky TNG jsou přístupné přes phpMyAdmin (služba WampServeru). Každou z tabulek lze exportovat, výhodný formát pro export je OpenDocumentSpreadsheet, čili LibreOffice Calc (s příponou *.ods). Takto mám po ruce ve správné češtině kteroukoli z tabulek, kterou právě testuji a mohu si připravit další kroky.

Časová osa
Upravovat časovou osu, nebo novou vytvořit jde velmi pohodlně pomocí LibreOffice Calc. Před zahájením úprav si zálohujeme aktuální časovou osu Admin | Obslužné programy | Záloha, obnova a optimalizace dat v tabulce. Zaškrtneme řádek Události časové osy a v horní části zadáme S vybranými Zálohovat.
Při úpravě (doplnění časové osy) si za základ vybereme obsah tabulky tng_timelineevents, kterou chceme doplnit. Přes phpMyAdmin provedeme export upravované tabulky do formátu OpenDocumentSpreadsheet a označíme si, že chceme exportovat i záhlaví. Tabulku doplníme pomocí LibreOffice Calc o další řádky s připraveným textem a daty událostí.
Při tvorbě nové časové osy si za základ vybereme jakýkoli obsah tabulky tng_timelineevents, protože její obsah stejně smažeme. Přes phpMyAdmin provedeme export tabulky do formátu OpenDocumentSpreadsheet a označíme si, že chceme exportovat i záhlaví. Tabulku vyplníme pomocí LibreOffice Calc novými řádky s připraveným textem a daty událostí.
A nyní provedeme závěrečnou operaci. Tabulku tng_timelineevents v prostředí phpMyAdmin vyprázdníme. Jak? Otevřeme tng_timelineevents, v menu zvolíme Úpravy, v dialogovém okně vpravo dole odklikneme červené heslo Vyprázdnit tabulku.
Po tomto masakru provedeme import dat z tabulky, vytvořené v LibreOffice, tedy volíme formát OpenDocumentSpreadsheet, se jmény polí na prvním řádku. Výsledkem je nová (aktualizovaná) tabulka s událostmí časové osy.
Při tvorbě nové tng_timelineevents se nemusíme starat o správné pořadí jednotlivých řádků, pouze respektujeme velikost polí pro vkládané údaje. TNG si všechno přebere podle data jednotlivých událostí.

Zpět na “Různé”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů