Pár rad pro správu opravných módů

Tvorba a použití opravných módů.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Pár rad pro správu opravných módů

Příspěvekod Falt » 27 dub 2015 10:05

TNG ve verzi 10 přinesla zásadní úpravu prostředku pro správu opravných módů - Manažeru módů – a učinila z něj mimořádně silný nástroj. Opravné módy jsou fyzicky obsaženy ve složce ..\www\<názevdatabáze>\mods. Manažer módů v první řadě poskytuje přehled o opravných módech, které:

    • jsou již úspěšně instalovány (stav: Instalováno)
    • jsou instalovány částečně (něco je špatně) (stav: Částečně instalováno)
    • lze okamžitě instalovat (stav: Lze instalovat)
    • nelze instalovat (obsahují závažné chyby) (stav: Nelze instalovat)
Zásadní úprava ve verzi 10 spočívá v možnosti dávkově nainstalovat či odinstalovat vybrané módy.

Dávková instalace opravných módů:
Podle obrázku vybereme v 1. kroku z rozbalovacího seznamu v poli Stav Lze instalovat a klikneme na Provést, ve druhém kroku zaškrtneme Vybrat vše, čímž dojde k zaškrtnutí všech vybraných opravných módů, a konečně ve třetím kroku klikneme na Instalovat.

ModManager2.jpg.png
Přehled opravných módů a postupné kroky
ModManager2.jpg.png (20.49 KiB) Zobrazeno 8890 x

Postup při dávkové odinstalaci opravných módů je totožný s tím, že v 1. kroku vybereme z rozbalovacího seznamu v poli Stav Odinstalovat, a ve třetím kroku klikneme na Odinstalovat.

Jednotlivá instalace opravného módu:
Opravný mód lze pochopitelně nainstalovat (nebo odinstalovat) i jednotlivě a to tak, že ve sloupci Stav klikneme na šipku nalevo od stavu příslušného módu, čímž se nám objeví některé detailní informace o tomto opravném módu, včetně akcí, které s tímto módem lze provést.
ModManager1.jpg
Detail práce s opravným módem
ModManager1.jpg (96.22 KiB) Zobrazeno 8890 x

Kliknutím na Instalovat nebo Odinstalovat provedeme s daným opravným módem příslušnou akci.
Pokud je u módu uveden stav Nelze nainstalovat, můžeme se pokusit dohledat chybu v opravném módu (tady v ukázce je chyba v názvu cílového souboru, kterou lze snadno opravit), ale v praxi půjde o závažnější chyby, které je buď nutno dohledat a opravit anebo mód smazat a informovat se na fóru, jak postupovat.
Pokud je uveden stav Částečně instalováno, je s 80% pravděpodobností řešení nasnadě - stačí kliknout na tlačítko Vyčistit.

Efektivní model správy opravných módů
Opravné módy upravují vzhled TNG, odstraňují, upravují nebo naopak rozšiřují funkcionalitu stránek TNG. Zdrojem opravných módů mohou být:
    • oficiální stránky TNG, kde je záruka kompatibility s Vaší verzí (v těchto případech jsou módy autorem podrobně popsány a lze je stáhnout ze stránek TNG Wiki); v těchto případech se v Manažeru módů objeví ve sloupci Wiki ikona a po kliknutí na ni se otevře stránka opravného módu
    • vlastní tvorba opravných módů
    • opravné módy od důvěryhodných autorů, které nejsou na stránkách TNG Wiki zveřejněny
    • vlastní tvorba záplat k originálním opravným módům, staženým z TNG Wiki
Smyslem modelu efektivní správy je naplnění těchto cílů:

    ≈ zajistit přehled o stavu opravných módů, včetně aktuální verze TNG (na konci názvu)
    ≈ zachování neporušenosti originálních módů, aby byl usnadněn jejich upgrade
    ≈ usnadnit identifikaci původu na první pohled odlišným pojmenováním vlastních módů, včetně záplat.

Základní principy efektivní správy
1. Originální opravné módy stažené z TNG Wiki se neupravují, ani jinak neopravují - viz další bod.
2. Potřeba doplnit či upravit funkčnost originálního módu (zpravidla přidání další jazykové mutace, v našem případě češtiny) se řeší výhradně vlastním opravným módem, kterému říkejme "záplata" čili patch.
3. Opravné módy vlastní tvorby je nejjednodušší přímo upravit v případě potřeby (bez záplat).
4. Opravné módy od externího autora se vyplatí spravovat stejně jako originální módy (formou záplat)
5. Pravidlo pořadí. Pokud nastane výjimečný případ, kdy originální mód upravuje soubory php a/nebo css, které jsou součástí instalace TNG, do stavu, který se nám nehodí, a tuto úpravu chceme změnit nebo odstranit, nebo originální mód kopíruje do složek TNG nové soubory a v těchto nových souborech, které se standardně nenachází ve složce TNG, potřebujeme něco upravit, nastane zvláštní situace. V takovém případě bude záplata korigovat úpravy prováděné originálním módem (nebude pouze doplňovat to, co originální opravný mód již vytvořil).
V konečném důsledku se to projeví tak, že před instalací originálního módu se u záplaty objeví stav Nelze instalovat, což je logické, protože chceme záplatou opravit to, co se ještě v TNG nenachází, protože originální mód ještě nebyl nainstalován.
Po instalaci originálního módu se u záplaty objeví stav Lze instalovat, protože instalace originálního módu vnesla do TNG změny, které chceme záplatou upravit. A po instalaci záplaty se změní stav u originálního módu na Částečně instalováno. Toto hlášení je logické, není potřeba se znepokojovat, ale především nesmíme spustit činnost Vyčistit. Proč je toto hlášení logické? Protože instalací záplaty jsme v TNG změnili stav na jiný než byl před instalací originálního opravného módu.
V tomto případě nastupuje Pravidlo pořadí. Spočívá v tom, že originální mód se instaluje vždy jako první, poté se instaluje jeho záplata, a naopak při odinstalaci se odinstaluje jako první záplata a až poté originální mód.
:geek:

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Praktická ukázka záplaty k originálnímu módu

Příspěvekod Falt » 02 říj 2016 11:43

Výše je v kapitole Základní principy efektivní správy pod bodem 5 uvedeno, že je nejčistší nezasahovat do originálního modu (s výjimkou testování v testovací databázi, kdy si ověřujeme finální efekt). Namísto toho bychom měli pořídit vlastní záplatu, která bude korigovat úpravy provedené originálním módem. Ukažme si postup na praktickém příkladu. Autor Robin Richmond napsal pěkný doplněk pro správu reportů – Floating Report Editor na odkazu http://tng.lythgoes.net/wiki/index.php?title=Floating_Report_Editor.
Mně se líbí řešení, kdy mám na obrazovce ihned možnost opravit a uložit syntaxi SQL kódu, aniž bych musel rolovat na spodní okraj obrazovky k tlačítku Uložit. Ukázka:
mod_floating_report_editor.gif
ukázka editace reportů po instalaci módu
mod_floating_report_editor.gif (9.35 KiB) Zobrazeno 8402 x

Autor, bohužel, se při aktualizaci tohoto doplňku zachoval macešsky k uživatelům a napsal do nové verze opravného módu volání i svého dalšího vynálezu, módu Show Mod Names. Protože tento druhý doplněk nepotřebuji, ale musel jsem jej nainstalovat, aby při každé editaci reportu nehlásil program TNG chybu, rozhodl jsem se pro záplatu, která volání dalšího doplňku zruší a já jej budu moci odinstalovat.
Protože jsem už měl vlastní záplatu pro český překlad, zbývalo jen do záplaty doplnit pár řádek kódu. Nejprve jsem si musel zjistit, kam zapisuje volání dalšího doplňku originální mód a zbytek už byl snadný. Ukázka výsledku:
zaplata_floating_report_editor.gif
část kódu v opravné záplatě pro odstranění volání druhého doplňku, který nepotřebuji
zaplata_floating_report_editor.gif (8.08 KiB) Zobrazeno 8402 x

Důsledkem je, že opravná záplata je v Mod manageru označena stavem Instalováno, zatímco originální mód stavem Částečně instalováno, protože jsme instalací záplaty zasáhli do jeho zápisů.
Mod_manager.gif
Zapsané stavy originálního módu a záplaty
Mod_manager.gif (4.36 KiB) Zobrazeno 8402 x

V tomto případě opět nastupuje Pravidlo pořadí. Spočívá v tom, že originální mód se instaluje vždy jako první, poté se instaluje jeho záplata, a naopak při odinstalaci se odinstaluje jako první záplata a až poté originální mód.
:D

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Co ještě umí Manažer módů

Příspěvekod Falt » 15 bře 2017 14:20

TNG umožňuje zvolit pro Manažera módů individuálně jeho chování. Pokud zvolíme kartu Možnosti, objeví se 3 skupiny nabídek. Ve druhé skupině Nastavení zobrazení si můžeme vybrat, zda raději chceme řadit seznam módů podle názvu módů anebo podle názvů konfiguračních souborů.
MMoptions.gif
Nastavení možností
MMoptions.gif (19.3 KiB) Zobrazeno 8114 x

Když přidáme do složky \mods další opravný mód, objeví se následně v seznamu Manažera módů a my se můžeme dozvědět, které soubory jsou módem ovlivněny, a dokonce vidíme i čísla řádků, které jsou módem přepsány. Stačí na kartě Seznam módů kliknout ve sloupci Stav na informaci Lze nainstalovat/Instalováno a rozbalí se tato informace. Pokud nepotřebujeme podrobnou informaci, stačí najet na značku + ve sloupci Soubory a objeví se informační okénko s výčtem ovlivněných souborů.
MMstatus.gif
Úpravy podrobně
MMstatus.gif (24.47 KiB) Zobrazeno 8114 x

K čemu je Analyzér dobrý, když i bez něj se dozvíme výše uvedené informace? Ve sloupci Vyberte upravený soubor k přezkoumání změn zobrazuje nejfrekventovanější soubory, které bývají módy ovlivněny. Jakmile některý vybereme, zobrazí se ve vedlejším sloupci Potenciální konflikty podrobné informace. V příkladu Soubor css/genstyle.css je upraven módem: následuje přehled všech módů, které již byly instalovány nebo by mohly být instalovány a u každého popsány úpravy ve vybraném souboru. U každého módu je možné Zobrazit anebo Skrýt úpravy, které má vybraný mód „na svědomí“.
MManalyzer.gif
Informace v Analyzéru
MManalyzer.gif (15.47 KiB) Zobrazeno 8114 x

Manažer módů je velmi silný nástroj.
:shock:


Zpět na “Opravné módy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů