Správné zobrazení českých znaků v TNG

Instalace na lokálním PC, instalace na webovém hostingu, správné zobrazení češtiny, apod.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 597
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Správné zobrazení českých znaků v TNG

Příspěvekod michal » 14 srp 2014 08:17

Pro řádné zobrazení českých znaků ve webové prezentaci TNG je třeba dodržet tyto základní předpoklady:

1. před zahájením práce s TNG, tj. ještě před instalací programu, je třeba se rozhodnout, v jaké znakové sadě (kódové stránce) mají vaše internetové stránky pracovat. Nejčastější kódování češtiny je ISO 8859-2, Windows-1250 a UTF-8. UTF-8 je v dané chvíli nejmodernější kódování, budu další text orientovat na toto kódování, ale je samozřejmě teoreticky možné pracovat i s jiným kódováním.

2. v průběhu instalace TNG je třeba zadat zvolený jazyk a znakovou sadu. Jazykové soubory TNG týkající se češtiny jsou uloženy v podsložkách Czech a Czech-UTF8 ve složce languages. Podsložka Czech-UTF8 obsahuje soubory ve znakové sadě UTF-8. Podsložka Czech obsahuje soubory ve znakové sadě ISO 8859-2.

3. v průběhu instalace je dále nutné vytvořit databázi a všechny tabulky s Porovnáváním (Collation) utf8_czech_ci. Ve výchozím stavu se totiž databáze vytvoří s Porovnáváním latin1, a to je pro správné zobrazení češtiny problém. Změna veličiny Porovnávání (Collation) databáze po instalaci TNG už není možná, resp. možná je, ale správně se neprojeví.

4. datový soubor GEDCOM, který do databáze TNG budeme importovat, musí být také v kódování UTF-8. Je třeba tedy vědět, v jakém kódování vyexportujete soubor GEDCOM z genealogického programu, který používáte, a poté soubor GEDCOM upravit tak, aby byl kódován v UTF-8. V případě Legacy je při exportu souboru GEDCOM k dispozici výběr znakových sad: ANSI, ANSEL, UTF-8. Znakovou sadu UTF-8 nelze v Legacy použít, protože výsledný soubor GEDCOM není kódován v UTF-8. Jedná se zřejmě o chybu. Při exportu souboru GEDCOM z Legacy je třeba zvolit znakovou sadu ANSI. Výsledný soubor GEDCOM je pak kódován ve znakové sadě Windows-1250. U souboru je pak nutno změnit kódování z Windows-1250 na UTF-8. Snadno k tomu lze využít např. textový editor PSPad. Soubor GEDCOM v editoru PSPad otevřeme, zvolíme Formát>UTF-8 a soubor uložíme.

Shrnutí:
Na začátku je třeba přijmout rozhodnutí, v jakém kódování budeme webové stránky provozovat. A potom musí být v tomto zvoleném kódování všechny součásti prezentace: nainstalovaný program TNG, vytvořená databáze a importovaná data. Má-li některá z těchto součástí prezentace jiné kódování, čeština nebude zobrazena korektně.

Zpět na “Instalace a konfigurace”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host