Reporty původu a migrací - podle krajů, okresů a míst

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Reporty původu a migrací - podle krajů, okresů a míst

Příspěvekod michal » 25 led 2014 17:57

Reporty původu a migrací jsou novinkou ve verzi 8. K tomu, aby úspěšně pracovaly, je třeba splnění určitých předpokladů.
1) Je třeba mít zpracovanou datovou základnu do určité hloubky. To znamená, chceme-li zpracovat report původu osoby, je třeba mít zpracovaný vývod této osoby do nějaké hloubky. A chceme-li zpracovat k dané osobě report migrace, je třeba mít zpracovaný rozrod této osoby též do nějaké hloubky, aby nám výsledek těchto reportů vůbec něco řekl.
2) Sídla (místa) je třeba evidovat strukturovaně, nejlépe ve tvaru podle Geo databáze, tj. "místo, okres, kraj, země". Každé sídlo z České republiky obsahuje tedy ve svém názvu výraz "Česká republika". Není-li u sídla evidovaná země, nelze reporty původu ani migrací úspěšně provést.

V současnosti (leden 2014) je v Legacy možno reporty původu a migrací zpracovat pouze na úrovni zemí, pouze v případě USA je možno reporty zpracovat až na úroveň jednotlivých amerických států. Pro typického středoevropana, který má původ většinou zemědělský a všichni jeho předci pocházejí z jedné oblasti, je výsledek těchto reportů, nic neříkající.

Obrázek

Autoři Legacy slibují, že časem tyto reporty přepracují tak, aby bylo možno je spustit i pro nižší úrovně geografického členění sídel, tj. report podle krajů, podle okresů či až podle jednotlivých míst. I v současné době však existuje určitá možnost, jak pomocí některých datových úprav docílit toho, aby výsledkem těchto reportů byla statistika původu (migrace) podle nižších úrovní než jen země.

Rozpad na úroveň krajů
Reporty původu a migrací při své činnosti využívají textové soubory GeoCountryCodes.txt a GeoStateCodes.txt. Všechny důležité informace o těchto souborech najdete zde. Zde si stáhněte sadu souborů GeoXXXCodes-Alt.txt. Soubor GeoStateCodes.txt obsahuje seznam nižších geografických celků než jsou země, tj. v případě USA tam jsou jednotlivé americké státy, v případě Británie hrabství. Soubor GeoStateCodes-Alt.txt z výše uvedeného balíčku textových souborů obsahuje kraje České republiky. Jak jsem již uvedl výše, v případě USA je možno reporty zpracovat až na úroveň jednotlivých amerických států. Znamená to tedy, že když v souboru GeoCountryCodes-Alt.txt namapujeme Českou republiku na USA, tj. vložíme sem řádek
USA|Česká republika

a současně deaktivujeme zápis pro Českou republiku (vložíme před něj hvězdičku *)
*Czech Republic|+Česká republika

řekneme tím programu Legacy, že Česká republika je vlastně USA. Spustíme-li nyní report původu se zaškrtnutou volbou "Jít dolů na úroveň států", vypadá výsledek reportu o něco lépe:

Obrázek

Rozpad na úroveň okresů
Stále to není ono. Lépe by bylo zpracovat report ještě podrobněji, tj. až na úroveň jednotlivých okresů. Toto už ale vyžaduje zkušenějšího uživatele, protože je třeba provést také určité úpravy v databázi Legacy.
Chceme-li vytvořit report původu zpracovaný na úroveň okresů, musíme programu Legacy vnutit nejen myšlenku, že Česká republika je USA, ale že okresy jsou kraje. Znamená to, že
1) v souboru GeoCountryCodes-Alt.txt necháme zápis mapující Českou republiku na USA z předchozího příkladu
2) do souboru GeoStateCodes-Alt.txt vložíme ze souboru GeoCountyCodes-Alt.txt všechny zápisy okresů týkající se České republiky. Tím jsme programu Legacy řekli, že naše okresy jsou vlastně kraje.
3) zbývá provést určitou úpravu dat v databázi Legacy. Toto je však záležitost pro zkušenějšího uživatele. Nejprve je třeba vytvořit kopii databáze a dále pracovat pouze s touto kopií!
Databázi Legacy otevřeme v programu Access. Tabulka tblLR je číselník sídel a obsahuje všechna sídla, která jsou v databázi zapsána. V poli Location je uložen název sídla, ideálně ve tvaru "místo, okres, kraj, země". Podle příkladu s úrovní krajů je jasné, že reporty původu a migrací čtou název sídla odzadu, tj. nahradíme-li v názvu sídla kraj okresem, dostaneme to, co potřebujeme k úspěšnému provedení reportů s rozpadem na úroveň okresů. Vcelku snadno toho můžeme dosáhnout pomocí samotného programu Legacy. Uzavřeme program Access a otevřeme databázi opět v Legacy. Zde dáme Zobrazit>Číselníky>Sídla a v obrazovce Číselníku sídel zvolíme Třídit. Nastavíme-li jako předdefinované třídění "Kraj, Město, Okres, Země", je to přesně to, potřebujeme. Okres bude na druhém místě odzadu. Program Legacy ukončíme a databázi opět otevřeme v prostředí Access. Po otevření tabulky tblLR vidíme v poli SortedLocation zápis názvu sídla podle našeho zvoleného třídění. Sloupec SortedLocation označíme, zkopírujeme pomocí Ctrl-c, označíme sloupec Location a pomocí Ctrl-v sem vložíme obsah zkopírovaného sloupce. Uzavřeme program Access, otevřeme databázi opět v Legacy a spustíme report a výsledek vypadá opět o něco lépe:

Obrázek

Rozpad na úroveň míst
Podstata vytvoření reportů s rozpadem až na úroveň jednotlivých míst je podobná jako v předchozím příkladu. Je třeba programu Legacy vnutit myšlenku, že místa jsou kraje. Musíme tedy do souboru GeoStateCodes-Alt.txt vložit všechna místa, která evidujeme v číselníku sídel a současně upravit data v číselníku sídel v databázi tak, aby zde bylo místo na druhém místě odzadu.
1) v souboru GeoCountryCodes-Alt.txt necháme zápis mapující Českou republiku na USA z předchozího příkladu
2) do souboru GeoStateCodes-Alt.txt je třeba vložit zápisy všech sídel z číselníku sídel z databáze Legacy ve tvaru
Česká republika|město |město
Možností, jak toho docílit je více, např. otevřít databázi v prostředí Access, vykopírovat obsah pole Location z tabulky tblLR do sešitu v Excelu a zde pomocí příkazů na úpravu textu docílit požadovaného tvaru, který pak nakopírovat do souboru GeoStateCodes-Alt.txt.
3) otevřeme databázi v Legacy. Zde dáme Zobrazit>Číselníky>Sídla a v obrazovce Číselníku sídel zvolíme Třídit. Není zde žádné předdefinované třídění, kde by bylo město na druhém místě odzadu, takže jej vytvoříme ručně přesunem pořadí jednotlivých součástí názvu v Pořadí třídění tak, aby město bylo druhé od konce (za ním tedy již jen země (Česká republika)).
Pozor: Pokud jsme ve své práci navázali na předchozí příklad (okresy), došlo ke vzájemnému přehození obsahů polí město, okres a kraj. Musíme tedy uložit takové třídění, kdy se město v číselníku objeví jako druhé odzadu.
Po dokončení nastavení třídění program Legacy ukončíme a databázi opět otevřeme v prostředí Access. Po otevření tabulky tblLR vidíme v poli SortedLocation zápis názvu sídla podle našeho zvoleného třídění. Sloupec SortedLocation označíme, zkopírujeme pomocí Ctrl-c, označíme sloupec Location a pomocí Ctrl-v sem vložíme obsah zkopírovaného sloupce. Uzavřeme program Access, otevřeme databázi opět v Legacy a spustíme report a výsledek pak už vypadá docela dobře:

Obrázek

Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů