Jak jsem šel na vlastní dědečky a babičky

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak jsem šel na vlastní dědečky a babičky

Příspěvekod Falt » 16 úno 2018 13:50

Potřeboval jsem si „vytáhnout“ všechny své babičky a dědečky. Moje kniha předků zahrnuje 13 generací, takže bych jich měl mít teoreticky 4096. Tolik jich sice určitě nemám pohromadě, ale ty, co mám, bych si rád uložil „pod palec“ s cílem je čas od času zkontrolovat pro případ, že by se objevila nějaká nová příležitost k doplnění nebo upřesnění údajů. Sledoval jsem dvě cesty řešení:

• Označit si všechny dědečky a babičky jednou značkou (třeba 5)
• Vytvořit jejich seznam, ze kterého by bylo snadné vyčíst, u koho nejsou v pořádku citace pramenů

Kupodivu není jednoduchá cesta ani přes dotazy SQL, ale naštěstí je tu dnes k dispozici bezplatná pomůcka v podobě LTools – http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=26&p=458&hilit=ltools#p458. Řešení nabízí volba Advanced Tagging – Ancestors plus:

AncestorsPlus.gif
Nastavení parametrů dotazu v LTools
AncestorsPlus.gif (16.9 KiB) Zobrazeno 10247 x

Důležité je rozmyslet si předem značku, číslo RIN pro které hodláte označit všechny předky a zadat 0 (nulu) pro volbu počtu generací dětí předků. Výsledek splní naše očekávání, případně můžeme konečný efekt podtrhnout tím, že všechny osoby s vybranou značkou vyexportujeme do nového souboru Legacy a máme pak všechny svoje dědečky a babičky pěkně pohromadě. To je docela dobré, ne?

Druhou možností je využít nabídek programu Legacy. Mně se líbila varianta vyhotovit Knihu předků pro zvolenou osobu (tedy třeba pro mne), včetně citací pramenů, ale ve formátu HTML. Tenhle výstup je šikovný pro práci, protože praktikuje funkční hypertextové odkazy na citace pramenů – viz obrázek:

citace_pramene_zdroj.gif
Ukázka odkazu na pramen (272)
citace_pramene_zdroj.gif (2.59 KiB) Zobrazeno 10247 x

s možností okamžitě ověřit kvalitu citace:

citace_pramene.gif.jpg
Ukázka citovaného pramene - v závěru je odkaz na str. 238 s datem úmrtí a jménem osoby
citace_pramene.gif.jpg (91.93 KiB) Zobrazeno 10247 x

S výsledky jsem spokojen a věřím, že se Vám někomu bude některá z metod hodit. Hodně štěstí v bádání! ;)

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jsem šel na vlastní dědečky a babičky

Příspěvekod michal » 17 úno 2018 10:00

To je zajímavá úloha. Jde tedy o označení všech pokrevních předků a jejich partnerů počínaje výchozí osobou.
Vymyslel jsem ještě další dva způsoby a provedl jsem porovnání jejich výsledků:

1) Legacy - Cílová skupina
Zobrazit > Cílová skupina > Přidat osobu a předky

Cilova_skupina.png
Vytvoření cílové skupiny
Cilova_skupina.png (27.83 KiB) Zobrazeno 10231 x

Cílovou skupinu můžeme následně použít jako prostředek k vyhledání, např. Hledat > Najít > Různé > Cílová skupina > Vytvořit seznam.

2) Legacy - Report příbuzenských vztahů
Reporty > Další reporty > Příbuzenské vztahy
Předpokladem úspěšného výsledku je aktuální nastavení příbuzenských vztahů pomocí Nástroje>Příbuzenské vztahy.

Prib_vztahy.png
Report příbuzuenskýchvztahů
Prib_vztahy.png (38.42 KiB) Zobrazeno 10231 x

Výsledkem tohoto reportu je seznam osob vztažený k výchozí osobě (v tomto případě chci být výchozí osobou já) a u každé osoby je uveden její příbuzenský vztah. Já jsem si tento report uložil do csv, následně otevřel v Excelu a vybral všechny řádky, které obsahují slovo "děda" a "babička" (pomocí funkce HLEDAT). V potaz musím vzít to, že v tomto seznamu chybím já, a že moji rodiče tam jsou označeni jako "otec" a "matka".

Uznávám, že tento postup je poněkud náročnější na zpracování.

Porovnám-li výsledky obou těchto způsobů, tak ve výsledku2 je obsaženo vše z výsledku1 a navíc jsou tam duplicitní rodiče (v případě, že k nějaké osobě nedokážu jednoznačně přiřadit její rodiče, zapíšu je do databáze jako další rodiče této osoby).

3) LTools - Advanced Tagging

Použiju LTools podle vašeho příspěvku. Výsledkem je o něco širší seznam osob než v obou předchozích případech.

Pokud výsledek označím jako výsledek3, pak výsledek3 obsahuje vše z výsledku1, chybí v něm duplicitní ročiče a oproti předchozím dvěma výsledkům jsou v něm navíc obsaženi i partneři z dalších sňatků mých dědů a babiček.

Z mého pohledu mi tedy nejlepší výsledek poskytnul způsob 1. Chybějící duplicitní rodiče mi nevadí a chybějící další partneři dědů a babiček rovněž ne, protože to nejsou moji pokrevní příbuzní.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jsem šel na vlastní dědečky a babičky

Příspěvekod Falt » 17 úno 2018 11:30

Finta s cílovou skupinou je prima, tu jsem neznal. Víc hlav zkrátka více ví.
Cílovou skupinu si můžeme uložit, takže můžeme mít naráz až 9 cílových skupin, každou s mnemotechnickým pojmenováním:
cilova_skupina.gif
Možnost uložení až 9 cílových skupin
cilova_skupina.gif (12.79 KiB) Zobrazeno 10227 x


Postup Hledat > Najít > Různé > Cílová skupina > Vytvořit seznam je nejefektivnější metoda jak si označit vybranou skupinu osob (nejen dědečky a babičky) stejnou značkou a případně z nich vytvořit samostatný soubor Legacy pro budoucí bádání. Rouhodně se mi líbí, že Legacy obsahuje silný nástroj pro vyřešení úlohy. ;)


Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti