Legacy a jak na shody s MyHeritage

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Legacy a jak na shody s MyHeritage

Příspěvekod Falt » 23 zář 2017 12:02

Cituji z nápovědy ke shodám s MyHeritage:
MyHeritage má nepřeberné množství informací pro genealogy. Je k dispozici ve 42 různých jazycích a obsahuje rodinné stránky (28 milionů stromů s více než 2,6 miliardami jmen) i historické záznamy (3,5 miliardy, včetně narození, manželství, úmrtí, sčítání lidu, vojenských a imigračních záznamů). Je zde také více než 200 miliónů fotografií.

MyHeritage nabízí hledání shod v historických záznamech (Record Matches) a z online stromů z jejich systému (Smart Matches). Zaškrtněte zde požadovaný typ vyhledání shod.

MyHeritage nabízí pro každé vyhledávání shod Úroveň věrohodnosti v rozsahu od 1 do 100. Nastavením úrovně věrohodnosti docílíte vyhledání více či méně shodných záznamů. Při nastavení kolem 80 budou zobrazeny pouze shody, u kterých je velká jistota, že odpovídají osobám ve vaší databázi.

Své shody můžete občas obnovit. Zde můžete nastavit, aby se shody obnovovaly každých 30 až 120 dní. Umožní vám to zobrazit nové výsledky shod, které mohly být v tomto období do příslušné služby vloženy.

Po kliknutí na internetový odkaz ve spodní straně sekce si můžete přečíst informace o shodách a ochraně dat v MyHeritage.

Pokud byste někdy chtěli všechny shody s MyHeritage obnovit u všech osob z vaší databáze, můžete kliknout na tlačítko Obnovit
obnovit.png
Obnovit
obnovit.png (1.03 KiB) Zobrazeno 11978 x
napravo od volby FindMyHeritage. Bude zahájeno procházení všech shod s MyHeritage ve vaší databázi a jejich nové obnovení na pozadí spuštěného Legacy.


Jedná se o novou schopnost programu Legacy, srovnatelnou s programem Family Tree Builder. Aktivace vyhledávání shod se provádí v Legacy z menu Možnosti | Zobrazení | 8.13 Vyhledat na pozadí shody s Legacy. Objeví se toto okno pro nastavení parametrů:
shody.gif
Nastavení parametrů pro hledání shod
shody.gif (21.24 KiB) Zobrazeno 11978 x

Zeleným obdélníčkem je označen symbol pro obnovu nalezených shod.

Moje zkušenosti se shodami v MyHeritage
Shody se u mne objevily u 1,9 % osob. V jednom případě jsem se dozvěděl datum úmrtí a mohl dohledat záznam v matrice, ve 3 případech jsem zjistil čp narození nebo úmrtí (v počátcích jsem čp neevidoval). Čili přínosy nebyly zásadního rázu. Soudím, že příčinou je skutečnost, že MyHeritage často využívají začínající nadšenci, kteří rychle s genealogií skončí. Seriózní výsledky, srovnatelné s vlastními výsledky jsem dosud nepotkal, ale možná pro jiné osoby existují.
Společnost MyHeritage je mimořádně obchodně zdatná. To se projevuje i v tom, že nelze navštívit stránky s údajnou shodou, ani kontaktovat autora stránek bez zaplacení nemalého ročního poplatku. V mém případě není důvod pro vyhazování peněz z okna (viz předešlý odstavec). Bohužel, nelze vstoupit na stránky MyHeritage přes vyhledávač Googlu.

odkaz.gif
Takto vypadají informace o shodě
odkaz.gif (9.08 KiB) Zobrazeno 11978 x

A teď babo, raď! Obešel jsem problém jednoduše tím, že jsem využil free program FTB k prohledávání shod. Pod volbou Párování Smart Matches se dostanu k volbě Porovnat, kde se mi objeví výběr rodokmenů, které hlásí shodu, a které nelze prohlížet přímo (přes Google). Tady se bleskurychle dozvím u osob s hlášenou shodou, zda autor cizího rodokmenu objevil něco, co já ještě ne. Zatím se to prakticky nestalo – viz výše.

Na závěr vyslovím domněnku, že v začátcích vlastního bádání se u osob, o kterých téměř nic nevím, může nástroj na hledání shody s MyHeritage vyplatit. Rozhodně považuji za užitečnou informaci, kdo z okruhu příbuzných se zajímá o historii rodu a stálo by za úvahu jej kontaktovat.
:o

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Legacy a jak na shody s MyHeritage

Příspěvekod Falt » 23 zář 2017 13:45

Pro efektivní práci se shodami lze využít seznam všech osob, u kterých je shoda nalezena. Jak si seznam vytvoříme? Volba Hledat a zadání shody s MyHeritage:

hledat.gif
Podmínky pro vyhlední shod s MyHeritage
hledat.gif (19.12 KiB) Zobrazeno 11973 x

Seznam se vyplatí si vytisknout ve formátu CSV, následně si převedeme data do sloupců a pak již můžeme se seznamem pracovat podle potřeby.
:)

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Legacy a jak na shody s MyHeritage

Příspěvekod michal » 25 zář 2017 08:06

K funkci vyhledávání shod s MyHeritage bych měl dvě poznámky:

1) Vašich nalezených 1,9% osob, které mají shodu s MyHeritage, určitě není konečné číslo. Způsob postupu Legacy při vyhledávání shod totiž není znám. Určitě to nefunguje tak, že Legacy postupuje systematicky, bere osobu za osobou a hledá, jestli se podle nějakých vyhledávacích kritérií nenachází v MyHeritage. Takto to fungovalo v počátečních fázích testování Legacy 9, ale program to neúnosnou měrou zpomalovalo. Programátoři pak algoritmus vyhedávání přeprogramovali, ale nezveřejnili jak. Mělo by to údajně fungovat tak, že jsou v MyHeritage vyhledávány osoby, které nejčastěji v Legacy prohlížíte, tedy ty, které máte (nebo jste měl) v poslední době zobrazeny na kartě Rodina, případně osoby s nimi zpřízněné. (To je domněnka šéftestera Legacy.)

2) Další nepříjemností je, pokud osoba, která je hledána v MyHeritage, ve svém jméně nebo místě spjatém s datem nějaké základní životní události obsahuje znak s diakritikou. Legacy pak posílá do MyHeritage tento textový řetězec s chybným znakem, viz přiložená kopie obrazovky se shodou v MyHeritage. (V levém sloupci jsou data, která přichází z Legacy.)

MH-diakritika.png
Chyby při vyhledávání shod Legacy s MyHeritage.
MH-diakritika.png (55.66 KiB) Zobrazeno 11961 x

Děje se tak ze známého důvodu, kdy program Legacy není ve výchozím stavu schopen pracovat se znaky s diakritikou (nepodporuje znakovou sadu Unicode) a není tudíž ani schopen posílat ven znaky s diakritikou ve správném tvaru. Nepochybně tak existují osoby, které jsou jak ve vašem Legacy tak v MyHeritage, ale funkce vyhledávání shod je není schopna identifikovat z důvodu rozdílných textových řetězců na obou stranách porovnání. (Zatloukalov? vs. Zatloukalová). Toto se týká pouze české verze Legacy a řešení to nemá. Resp. má - přeprogramování Legacy v novějším programovacím prostředí, což se ale hned tak nestane.

Pokud to tedy shrnu: funkce vyhledávání shod v MyHeritage je určitě jistým zpestřením Legacy, ale to je tak všechno. Spolehnout se na to nedá.


Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů