Duplicitní manželství a co s nimi

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Falt
Příspěvky: 344
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Duplicitní manželství a co s nimi

Příspěvekod Falt » 08 bře 2016 11:18

Chyba vzniká naší nepozorností. Program Legacy před připojením stejné osoby do manželství varuje, že osoba je již připojena a že by mohlo vzniknout duplicitní manželství. Správný postup viz např. http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=19&t=108&p=187&hilit=p%C5%99ipojen%C3%AD#p187

Jak zjistíme existenci duplicitních manželství? Potřebujeme k tomu SQL dotaz pro tabulku tblMR. Dotaz provedeme např. v Accessu, Excelu nebo LTools. Syntaxe dotazu je následující:

SELECT [tblMR].[IDMR], [tblMR].[IDIRHusb], [tblMR].[HusbSurname], [tblMR].[HusbGivenName], [tblMR].[IDIRWife], [tblMR].[WifeSurname], [tblMR].[WifeMarrSurname], [tblMR].[WifeGivenName]
FROM tblMR
WHERE tblMR.IDIRhusb&'-'&tblMR.IDIRwife in ( SELECT tblMR.IDIRhusb&'-'&tblMR.IDIRwife from tblmr group by tblMR.IDIRhusb,tblMR.IDIRwife having count(1)>1 )
ORDER BY [tblMR].[IDIRhusb] & '-' & [tblMR].[IDIRwife], [idmr];

Pokud bude výsledkem dotazu prázdná tabulka, máme kliku a nepotřebujeme nic řešit. V opačném případě nás čeká trest za nepozornost a každé manželství musíme individuálně opravit.

<< Před prováděním nápravy zálohujeme data v Legacy >>

Postup nápravy v Legacy:
1) poznamenat si čísla osob, kterých se tato nešťastná situace týká, tj. manžel, manželka, jejich děti.
2) ověřit, jaké citace, poznámky, fotografie, či jiné záležitosti jsou napojeny na obě duplicitní manželství (vybrat si k odstranění méně bohaté, popřípadě si doplnit to, které zůstane)
3) všechny navzájem spojené osoby vybraného duplicitního manželství rozpojit (nejdříve odpojit všechny děti od rodičů a nakonec od sebe rozpojit manžela a manželku).
4) všechny osoby rozpojené v bodě 3 opět řádně spojit dohromady, tj. nejprve manžela s manželkou, a pak k nim připojit postupně všechny děti (pozor - jsou to existující děti).
5) zkontrolovat napojení a údaje k manželství, které jsme tímto způsobem zachránili.

POZOR: Pouhým smazáním řádku s odpovídajícím MRIN v tblMR bychom mohli velmi závažně narušit vzájemné vazby mezi daty - nelze doporučit "rychlé" řešení. Obecně platí, že i ti uživatelé, kteří dokonale znají strukturu tabulek databáze Legacy a hlavně všechny vzájemné vazby mezi tabulkami podstupují vysoké riziko při zásahu do databáze Legacy přímou úpravou dat v tabulkách - rozhodně se vyplatí se tomuto riziku vyhýbat.
:roll:

Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host