Systém pojmenování obrázků

Pokud máte dobrý tip na použití Legacy, vložte jej sem.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Systém pojmenování obrázků

Příspěvekod Falt » 17 bře 2015 12:58

Hned na počátku jsem se inspiroval příspěvkem
James P. Terry: Smysluplné názvy obrázků, který je součástí nápovědy k Legacy
Jeho systém jsem si poupravil na české poměry:

• Základem pojmenování obrázku je kombinace prvních max. čtyř písmen příjmení
• u osob v kombinaci s číslem RIN, u manželství v kombinaci s číslem MRIN
• u žen používám aktuální příjmení (rodný list k příjmení za svobodna, informace o úmrtí s příjmením v té době použitým)

Poslední znaky v názvu obrázku napovídají, čeho se obrázek týká (osoba, její sňatek, úmrtí, pohřeb, dokumenty atd.). Pořadové číslo rozliší mezi sebou více souborů. Příklady:

    o RL rodný list
    o OL oddací list
    o UL úmrtní list
    o UO úmrtní oznámení (parte)
    o OZ oznámení svatební, dosažení akademického titulu atp.

    Step_101-RL.jpg ... Rodný a křestní list Vendelína Štěpána *1906
    Varh_023-ind.jpg ... Fotografie Mileny Varhaníkové, roz. Jarkovské *1931

Jak popisuji hromadné fotografie? V těchto případech lze stále používat popsané principy, ale v názvu souboru nebude použito číslo RIN. Při konstrukci názvu využijeme data události. Příklady:

    Nova1985_Setkani.tif ... Obrázek z rodinného setkání Nováků v roce 1985 v Kostelci
    Reza2003_Deti1.jpg ... Fotografie dětí od Řezáčů
    Krou_MRIN351_Svatba3.jpg ... Velká svatební fotka Krouzových v Bydžově (u svateb jsem pro identifikaci přešel na číslo MRIN)

Jak popisuji citace z matričních záznamů nebo sčítání lidu? Prakticky stejně jako obrázky s tím rozdílem, že připíšu rozlišení matrika/census a identifikaci citace. Příklady:

    Ditr_772-matrika_2018-051.jpg ... citace matriky sign. 2018 na straně 51 pro osobu s RIN 772
    Dole_990-census_1890-227.png ... citace sčítání lidu v roce 1890 pro osobu s RIN 990

Předností tohoto systému je, že seskupí dohromady všechny obrázky patřící k určité osobě, místu nebo události. Také na první pohled nasměruje, ke komu se obrázek vztahuje.

Pojmenování nesmí obsahovat češtinu.

Nepochybuji o tom, že lze používat mnoho dalších systémů značení obrázků (místo čísel RIN uživatelská ID, pokud jsou zavedena) nebo zkratky pro identifikaci obsahu a pod.

Určitě by byl dobrý nápad reagovat na tento můj příspěvek vlastními praktickými zkušenostmi a postupy. Těšme se na odlišné metody od dalších uživatelů.
:idea:
Naposledy upravil(a) Falt dne 23 čer 2015 15:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Systém pojmenování obrázků

Příspěvekod michal » 09 dub 2015 13:16

Systém pojmenování obrázků a fotografií v Legacy v mém případě vznikal několik let, až se zatím v tuto chvíli ustálil v následující podobě.
Obrázky mám tématicky rozděleny do různých oblastí. Tyto oblasti odpovídají kolekcím programu TNG, který používám pro vytvoření internetové prezentace. Názvy obrázků, které se týkají určité oblasti, začínají vždy stejným písmenem nebo písmeny, což následně ulehčí přiřazení obrázků do kolekcí v programu TNG.
Název obrázku musí být samozřejmě spojitým řetězcem znaků (bez mezer) a použití diakritických znaků v názvu obrázku též není moc vhodné.

Hlavy osob:
hl_Příjmení_Jméno_ČísloRIN.jpg (např. hl_Hecl_Rudolf_225.jpg)

Ostatní fotografie osob:
fo_text.jpg (např. fo_Heclovi_Rudolf_a_Marie_s_blizkymi.jpg)

Dokumenty (rodné a křestní listy, svatební oznámení, úmrtí oznámení, úmrtní listy, domovské právo, apod.):
do_text.jpg (např. do_svatebni_smlouva_Papousek_Vincenc_a_Kubickova_Kristina_str1.jpg)

Hroby a náhrobky:
hr_text.jpg (např. hr_Hrob_rodiny_Kubickovy_v_Klasterci.jpg)

Skeny matričních záznamů:
narození: m_Příjmení_Jméno_ČísloRIN_N.jpg (např. m_Hecl_Rudolf_225_N.jpg)
úmrtí: m_Příjmení_Jméno_ČísloRIN_Z.jpg (např. m_Hecl_Rudolf_225_Z.jpg)
sňatek: m_PříjmeníŽenicha_JménoŽenicha_a_PříjmeníNevěsty_JménoNevěsty_ČísloMRIN_O.jpg (např. m_Hecl_Rudolf_a_Pospisilova_Marie_124_O.jpg)

Skeny sčítacích archů:
sc_Obec_Rok_ČísloArchu.jpg (např. sc_Bouzov_1890_125.jpg)

Místa:
mi_text.jpg (např. mi_Bouzov.jpg)

Adresy:
ad_text.jpg (např. ad_Bouzov_54.jpg)


Zpět na “Tipy & triky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů