Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Jak zaznamenávat prameny vašich informací.
747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Příspěvekod 747 » 29 led 2018 17:57

Chtěl jsem si přes zimu v databázi doplnit chybějící citace pramenů u osob, u kterých se mi podařilo zjistit datum narození, svatby nebo úmrtí. V případě N a Z je mi postup jasný. U svateb si nejsem jistý. Postupoval jsem takto:
1. Pod Hledat jsem vybral kartu Chybějící prameny a zaškrtl Datum a místo sňatku. Vybral jsem Smazat seznam před tímto dotazem a spustil – na obrázku jsou moje volby:

Hledat_prameny.png
Volba Chybějící prameny
Hledat_prameny.png (18.56 KiB) Zobrazeno 24891 x

2. Pod Hledat jsem nyní zvolil kartu Podrobné hledání a na ni jsem si zadal omezení před rokem 1880 (kvůli matričním záznamům), ale volba Datum sňatku neexistuje, tak jsem zadal Nějaké datum a vybral Hledat pouze ve výsledku hledání – na obrázku jsou moje volby:
Hledat-detail.png
Volba Podrobné hledání
Hledat-detail.png (12.64 KiB) Zobrazeno 24891 x

3. Pod Možnosti jsem vybal Tisk a jako výstup reportu CSV soubor. Výstup jsem upravil v tabulkovém procesoru, zejména jsem vyházel záznamy s neúplným údajem o datu svatby.
Subjektivně mi připadá výsledek jako pravděpodobně správný, ale nejsem si jistý. Neměl bych volit jiný postup? Děkuji za pomoc.

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Příspěvekod 747 » 29 led 2018 23:48

Už jsem přišel na lepší zadávání parametrů pro hledání v druhém kroku (ve výsledku hledání):

Hledat_marriage.png
Hledat manželství a ne osobu
Hledat_marriage.png (12.49 KiB) Zobrazeno 24882 x


Co zůstává nemilé jsou dvě skutečnosti:
1) následné pracné oddělování data a místa sňatku a převádění data z textové podoby na formát Datum
2) duplicitní záznamy (pro oba partnery) - ale to zase tolik nevadí, vytisknu si dvě stránky místo jedné anebo si vyhledávám cílové záznamy v tabulkovém procesoru bez tisku.

Nezná někdo jednodušší postup? :|

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Příspěvekod michal » 30 led 2018 11:00

O jednom jednodušším postupu bych věděl: citaci pramene připojit k příslušnému datu ihned po zápisu tohoto data, čímž odpadne následné složité dohledávání dat bez připojených citací :)
Nechci ale váš dotaz samozřejmě nijak zlehčovat...
Postupoval bych zřejmě obdobně jako vy, pouze bych nejprve provedl váš krok 2, tj. vyhledání osob se zapsaným datem sňatku, a až poté váš krok 1, tj. z nalezené podmnožiny osob vyhledat pouze ty osoby, které nemají k datu sňatku připojenou citaci. Výsledek bude vždy obsahovat obě strany manželství, tj. manžela i manželku, protože v Legacy nelze nijak pracovat se seznamem manželství, ale pouze se seznamem osob.

Co zůstává nemilé jsou dvě skutečnosti:
1) následné pracné oddělování data a místa sňatku a převádění data z textové podoby na formát Datum

Datum a místo sňatku v jednom poli - bohužel, toto nelze v Legacy ve výběru polí pro tiskový výstup zvolit jinak. Ale rozdělit obsah pole datum/místo sňatku v Excelu lze velmi snadno použitím funkce Data>Text do sloupců při čárce jako zvoleném oddělovači.
Datum jako text - bohužel, Excel neumí pomocí standardních funkcí pracovat s datem před rokem 1900. Datum starší než 1900 se vždy tváří jako text.
2) duplicitní záznamy (pro oba partnery) - ale to zase tolik nevadí, vytisknu si dvě stránky místo jedné anebo si vyhledávám cílové záznamy v tabulkovém procesoru bez tisku.

Ve vašem kroku 2 by šlo ještě přidat druhou podmínku a to vyhledání osob pouze s pohlavím muž/žena, protože je tu nějaký předpoklad, že když známe datum sňatku, známe i obě strany tohoto sňatku.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Příspěvekod Falt » 30 led 2018 13:04

To je užitečný dotaz, díky za něj. Bohužel, ve výstupu je údaj o místu a datu svatby sloučen do jediného. Vzhledem k tomu, jak již kolega poradil, je oddělení snadné již ve fázi zpracování CSV v tabulkovém procsoru, tahle vada na kráse v programu Legacy ničemu nevadí. Před použitím funkce Data -> Text do sloupců doporučuji odstranit Textový kvalifikátor, což jsou u CSV reportu horní uvozovky. Jinak nemusí k rozdělení pole dojít.
Líbí se mi nápad kolegy na odstranění duplicit ve výstupu. Zkrátka více hlav více ví.
:lol:

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

BINGO

Příspěvekod Falt » 30 led 2018 13:29

Nedalo mi to a zkusil jsem si celý postup pomocí tabulkového procesoru Libre Office. A doslova mi spadla brada!
Předně se tady jmenuje Textový kvalifikátor Oddělovač textu a opravdu se vyplatí jej vyhodit (ale lze to provést i na závěr).
Co je však naprosto zuásadní zjednodušení je skutečnost, ža po vyházení neúplných zápisů Datumu se všechna pole pro datum v Libre Office skutečně i chovají jako Datum a odpadá jejich pracné převádění z textové podoby do formátu Datum, kterým je Excel již proslulý. BINGO!

Mohu jedině doporučit pro takovéto operace využít free program Libre Office. :lol:

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Jak dohledávat chybějící citace ke svatbám?

Příspěvekod 747 » 30 led 2018 16:06

Děkuji Vám oběma. Hned to vytkouším.


Zpět na “Prameny”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host